zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU zakázala žárovky, teď zakazuje vysavače, co bude následovat?

29.08.2014
Energie
EU zakázala žárovky, teď zakazuje vysavače, co bude následovat?

Evropská komise svým nařízením č. 666/2013 zakázala "uvádět na trh" vysavače s příkonem nad 1600 Wattů. Od září 2017 pak musí zmizet z trhu i domácí vysavače s příkonem nad 900 W. Z trhu tak budou muset zmizet vysavače, které běžně v našich domácnostech používáme.

Petr Mach: Je to velká hloupost!
27.srpen 2014 - 13:33


"Je to velká hloupost!", říká europoslanec Petr Mach a upozorňuje, že toto opatření rozhodně nepovede k úspoře energie, naopak: "Evropští komisaři možná nikdy doma nevysávali, ale vysavač s nízkým příkonem toho moc nevysaje. Když budou lidé muset vysávat dvakrát déle než dosud, žádná energie se neušetří."

"Evropská unie z nás dělá hlupáky!", říká Jiří Payne, místopředseda Svobodných: "EU předpokládá, že, na rozdíl od normálních lidí po celém světě, v Evropě nedokážeme posoudit, jaký vysavač potřebujeme. Proto nám předepíše, jaké si smíme kupovat, a ostatní zakáže. Zatímco ve svobodných zemích se snaží mít vzdělané odpovědné občany, kteří se umí rozhodovat, Unie vychází z předpokladu, že Evropané jsou nenapravitelní hlupáci, takže místo nich musí rozhodovat `nadlidé` z Bruselu. Domnívají se, že vědí lépe než my sami, co vlastně potřebujeme."

Od září 2009 EU zakázala klasické žárovky. Teď zakazuje výkonné vysavače. Co bude následovat?

Zdroj: www.prvnizpravy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí