zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pojem plynulé a bezpečné provozování vodovodu nebo kanalizace

08.09.2014
Voda
Pojem plynulé a bezpečné provozování vodovodu nebo kanalizace

Co se rozumí spojením "plynulé a bezpečné" provozování vodovodu nebo kanalizace ve smyslu § 8 dost. 1 zákona č. 274/2001 Sb.?

Otázka

Co se rozumí spojením "plynulé a bezpečné" provozování vodovodu nebo kanalizace ve smyslu § 8 dost. 1 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů?

Odpověď

Mezi povinnosti vlastníka vodovodu nebo kanalizace patří především povinnost spočívající v zajištění jejich plynulého a bezpečného provozování. Tato povinnost zakotvená v ustanovení § 8 odst. 1 zákona o vodovodech a kanalizacích má zejména zabránit situacím, kdy vlastník ponechá vodovod nebo kanalizaci zcela bez provozování. Ustanovení má dále zajistit, aby vodovod nebo kanalizace byly provozovány bez přerušování a byly plněny povinnosti plynoucí z právních předpisů upravujících provoz a bezpečnost služeb pro odběratele, a to s výjimkou případů uvedených v § 9 odst. 5 a 6 zákona o vodovodech a kanalizacích. Porušení tohoto ustanovení je sankcionováno [přestupek fyzických osob podle § 32 odst. 2 písm. d) správní delikt právnických osob či podnikajících fyzických osob podle § 33 odst. 2 písm. b) zákona].

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí