zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Boskovice rozšíří o čtvrtinu kapacitu své kompostárny

09.09.2014
Bioodpady
Boskovice rozšíří o čtvrtinu kapacitu své kompostárny

Boskovice rozšíří o čtvrtinu kapacitu své kompostárny. Nově bude schopna zpracovat až 2500 tun biologického odpadu ročně. Jeho drcením a úpravou z něj vzniká úrodný kompost, který lze využít k údržbě zelených ploch. Projekt přijde na čtyři miliony korun, přičemž dvě třetiny uhradí na dotacích stát a zbytek zaplatí město. ČTK to dnes řekla místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Boskovice mají společně v Kyjovem nejstarší kompostárny na jihu Moravy.

Boskovické zařízení na likvidaci biologického odpadu vzniklo v roce 2004. Tehdy bylo schopno zpracovat asi tisíc tun trávy, keřů nebo třeba pilin ročně. Postupně se jeho kapacita rozšiřovala, protože obyvatelé města, firmy, instituce a také obce z okolí Boskovic začali do kompostárny přivážet stále více odpadu.

Lidé mohou menší množství bioodpadu uskladnit v kompostárně zdarma. Mohou si z ní odvážet kompost na údržbu zahrad. Projekt rozšíření zařízení počítá s vybudováním plochy o asi 800 metrech čtverečních, na které bude bioodpad tlít. Prostor je nutné vybudovat tak, aby z něj odtékala voda do speciální jímky.

Práce by měly být hotovy do roka. Město dále počítá s tím, že na 32 místech v Boskovicích umístí speciální nádoby na bioodpad. "Vyplatí se to. Snížíme tak množství odpadu, které z města odvážíme k likvidaci do spalovny," vysvětlila Vítková.

Radnice v regionu stále více investují do budování kompostáren. Přeměna bioodpadu na kompost je až o polovinu levnější, než kdyby měl být zlikvidován ve spalovně. Nejmladší kompostárna je v Blansku. Vznikla před třemi roky, město přišla na 57 milionů korun a ročně zlikviduje 2100 tun odpadu. Největší kompostárna kraje je v Brně-Černovicích. Ročně zpracuje asi 70.000 tun bioodpadu.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí