zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlci v Máchově kraji vyvedli mláďata. Nová část CHKO Kokořínsko tak dostala symbolický dárek

07.09.2014
Příroda
Chráněná území
Vlci v Máchově kraji vyvedli mláďata. Nová část CHKO Kokořínsko tak dostala symbolický dárek

Hnutí DUHA s radostí uvítalo zprávu státní Agentury ochrany přírody a krajiny, že vlci, kteří žijí v divokých lesích a slatinách Máchova kraje, letos už vyvedli mladé [1]. Je to dnes patrně jediná množící se smečka vlků v České republice.

Státní ochrana přírody dnes potvrdila, že fotopasti zde během července a srpna několikrát zachytily vlčata. Do Beskyd se vlci vrátili už před dvaceti lety, ale na rozdíl od Českolipska jsou tam pravděpodobně pouze jednotlivá zvířata, která se nerozmnožují [2].

V Evropě se vlci vracejí do míst, kde byli dříve vyhubeni. Do Čech přišli přes Německo, kde už žijí desítky smeček. Na východ Německa se šelmy vrátily už asi před patnácti lety z Polska a postupně jich přibývá díky mláďatům, která také osídlují nová území [3]. Na česko-německých hranicích byl první vyfotografován už před dvěma lety [4].

Máchův kraj se předevčírem také oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Vlci tady budou mít prostor k životu v místech, která se od pravěkých dob skoro nezměnila: hlubokých borových a bukových lesích, močálech a slatinách. Žije zde také orel mořský i největší česká populace legendárních jeřábů a domov tady mají rostliny, jež se nevyskytují nikde jinde na světě [5].

Hnutí DUHA prosazuje, aby stát v národních parcích i jinde vymezil několik vybraných ostrovů české divočiny, které budou ponechány přírodě a lidé je budou pouze navštěvovat jako turisté.

Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA, řekl:

"Návrat vlků do severních Čech je roky očekávanou událostí. Bylo jenom otázkou času, kdy tu založí smečku. Některá místa v Máchově kraji nemají daleko do pravěké české divočiny - jsou tu hluboké borové a bukové lesy, slatiny a močály. Vlci tu proto najdou příhodný domov."

"Rozmnožující se smečka vlků nebyla potvrzena dokonce ani v Beskydech - v posledních deseti letech se tam vlci objevovali jen nepravidelně."

"Návrat vlků potvrzuje, že se o naši krajinu umíme podělit s divokou přírodou. Zkušenosti z Německa a dalších zemí ukazují, že vlk není lidem nebezpečný. Úmrtí způsobené vlkem ostatně nebylo v Evropě doloženo více než sto let."

"Vlci jsou pro českou přírodu důležití. Pomáhají regulovat hlavně divoká prasata a jeleny."

"Chovatelům ovcí nabízíme bezplatné poradenství, jak svá zvířata proti útoku účinně zabezpečit [6]. Chovatelé také mohou zdarma dostat praktickou příručku o pasteveckých psech a dalších způsobech ochrany stád [7]."


"Zoologové také uvítají další informace od lidí o výskytu vlků - každý je může nahlásit do mapové aplikace na www.mapa.selmy.cz."


Kontakty:

Miroslav Kutal
, Hnutí DUHA Olomouc, telefon 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí