zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mexičtí těžaři musí zaplatit tři miliardy korun za únik kyseliny

12.09.2014
Havárie
Mexičtí těžaři musí zaplatit tři miliardy korun za únik kyseliny

Dvě miliardy pesos (asi 3,2 miliardy korun) musí vynaložit na nápravu škod mexické těžařské firmy zodpovědné za srpnový únik 40.000 krychlových metrů kyseliny sírové z dolu na severu země. Informovala o tom dnes agentura AP.

Pokud nebude částka na odstranění následků ekologické katastrofy stačit, budou muset dceřiné společnosti firmy Grupo México doplatit další finanční prostředky. Firmě i nadále hrozí pokuta ve výši 44,5 milionů pesos (asi 72 milionů korun).

Na počátku srpna unikla z dolu na měď Buenavista ve státu Sonora na severozápadě Mexika kyselina sírová, která znečistila řeky Bacanuchi a Sonora. Bez pitné vody se rázem ocitlo přes 20.000 lidí.

Podle těžebních firem byly na vině vydatné srážky, které zaplavily kalové nádrže. Podle mexické vlády ale katastrofu zavinil laxní přístup zodpovědných osob a stavební nedostatky.

Navzdory nehodě dotyčný důl na měď dál funguje. Vytěží se zde asi 200.000 tun mědi ročně. Skupina Grupo México je třetím největším producentem tohoto barevného kovu na světě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí