zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlastnictví původních veřejných vodovodních a kanalizačních přípojek

16.09.2014
Voda
Vlastnictví původních veřejných vodovodních a kanalizačních přípojek

Kdo je vlastníkem původní ,,veřejné" části vodovodních nebo kanalizačních přípojek zřízených přede dnem účinnosti zákona o vodovodech a kanalizacích?

Otázka

Kdo je vlastníkem původní ,,veřejné" části vodovodních nebo kanalizačních přípojek zřízených přede dnem účinnosti zákona o vodovodech a kanalizacích (1.1.2002)? Je v tomto případě vlastníkem původní ,,veřejné" části přípojky vždy vlastník připojované stavby nebo pozemku, či je existence dokladu o předání (převzetí) bývalé "veřejné" části přípojky skutečností prokazující opak?

Odpověď

Zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů, ve svém ustanovení § 3 odst. 3 nemění majetkoprávní vztah před účinností zákona, ale vyžaduje jeho prokázání. Tedy doklad o předání nebo převzetí. Pokud takový doklad neexistuje, platí, že vlastníkem původní ,,veřejné" části přípojky je vlastník pozemku či připojené stavby.

Podle výkladu sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství č. 31: http://eagri.cz/public/web/file/9499/vyklad_VaK_c_31.pdf

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí