zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brazílie postaví v Amazonii kvůli měřením 325 metrů vysokou věž

21.09.2014
Klimatické změny
Brazílie postaví v Amazonii kvůli měřením 325 metrů vysokou věž

Brazílie se chystá postavit v srdci amazonského pralesa 325 metrů vysokou věž, která pomůže vědcům se sběrem dat týkajících se počasí, změny teplot a vlhkosti či koncentrace oxidu uhličitého. Odborníci podle serveru BBC doufají, že díky přístrojům umístěným vysoko nad korunami stromů a mimo lidský dosah získají lepší přehled o tom, jak funguje pralesní ekosystém a jak jej ovlivňují změny klimatu.

Věž se bude stavět z oceli a materiál už na místo vzdálené asi 200 kilometrů od města Manaus dopravila auta a lodě. Společný projekt brazilského střediska pro výzkum Amazonie a německého Institutu Maxe Plancka se připravoval sedm let a bude součástí systému menších kontrolních stanic, které už jsou v pralese rozmístěny.

"Místo měření je daleko od jakéhokoli lidského působení, a proto je ideální pro výzkum významu pralesa pro chemické a fyzikální procesy v atmosféře," uvedl německý koordinátor projektu Jürgen Kesselmeier. "Věž nám pomůže zodpovědět četné otázky týkající se globálních změn klimatu," slibuje si jeho brazilský kolega Paulo Artaxo, podle nějž nyní vědci zejména získají spolehlivější informace a data nutná pro další analýzy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí