Čtvrtek, 25. dubna 2024

Německo otevřelo největší bateriový park v Evropě

Německo otevřelo největší bateriový park v Evropě

V severovýchodním Německu zahájil v úterý provoz největší bateriový park v Evropě o skladovací kapacitě pěti megawatthodin (MW). Zařízení u města Schwerin sestávající ze 25.600 lithium-iontových baterií za šest milionů eur (165 milionů Kč) má v oblasti vyrovnávat krátkodobá kolísání v síti způsobená rostoucími dodávkami energie z větrných a solárních elektráren.

"Je to zajímavá alternativa vůči konvenčním elektrárnám, s níž přišly zdejší regionální elektrárenské společnosti," řekl při slavnostním otevření instalace spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel,. Větrné elektrárny musí být kvůli nepředvídatelnému vývoji dodávek plně zálohovány stabilními zdroji, vesměs uhelnými elektrárnami.

Nedostatek skladovacích kapacit je jednou z největších překážek dalšího rozvoje obnovitelné energie v Německu, které chce celkový podíl "zelených" zdrojů na výrobě elektřiny zvýšit z dnešních zhriba 25 procent do roku 2035 až na 60 procent. Solární a větrné elektrárny při příznivém počasí vytvářejí ohromné přebytky energie, které zatěžují soustavu a mohou způsobit výpadky a poškození sítí.

Bateriový park o maximálním výkonu pět megawattů si objednala u berlínské firmy Younicos regionální energetická společnost WEMAG. Bude sloužit vesměs zemědělské oblasti severního Braniborska a západního Meklenburska o rozloze 8600 kilometrů čtverečních. Ta získávala loni 80 procent své spotřeby elektrické energie z větrných elektráren a letos by tento podíl měl vzrůst na sto procent.

Každý megawatt výkonu baterií odpovídá desetinásobku v instalovaném výkonu konvenčních elektráren na fosilní paliva, který by jinak musel zůstat v provozu, aby síť byla stabilní. Pokud frekvence v síti klesne pod určitou hranici, baterie začnou do sítě dodávat elektřinu, pokud bude frekvence vyšší, baterie budou energii ze sítě odebírat. Baterie pro park vyrobila jihokorejská firma Samsung SDI, která jim garantuje životnost na 20 let.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů