zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zastupitelé Jihlavy odmítli projednat návrh referenda ke spalovně

19.09.2014
Odpady
Zastupitelé Jihlavy odmítli projednat návrh referenda ke spalovně

Zastupitelé Jihlavy odmítli projednat návrh na vyhlášení místního referenda ke zvažované spalovně odpadu. Přiklonili se k názoru úředníků, že návrh musí nejprve projednat rada města, což se zatím nestalo. Referendum se tak zřejmě neuskuteční v době komunálních voleb, jak si přál přípravný výbor referenda. Matěj Man ze sdružení Společně pro Vysočinu, které s přípravným výborem spolupracuje, uved, že aktivisté požádají o vyhlášení referenda v době voleb soud.

"Je to jasné porušení zákona o referendu. My doufáme, že soud tuhle chybu zastupitelstva napraví a ještě ten termín vyhlásí," uvedl Man. Přípravný výbor se obrátil na soud už koncem srpna kvůli neshodám o znění návrhu referenda a uspěl. Termín konání referenda ale soud tehdy odmítl stanovit s tím, že by to připadalo v úvahu až tehdy, kdyby nekonalo zastupitelstvo

Zastupitelé na pondělním zasedání, posledním před komunálními volbami, pouze projednali uvolnění dvou milionů korun na zajištění průběhu referenda. Rozhodování o jeho vyhlášení ale v programu neměli. Hlasování o návrhu přípravného výboru navrhl zastupitel Přemysl Novák (ODS). "Nehodnotím obsah referenda, nehodnotím, jestli chci nebo nechci spalovnu. Jediné, o co mi jde, je to, aby se referendum konalo v termínu voleb," řekl.

Jan Vystrčil, vedoucí správního odboru radnice, řekl, že podle jeho názoru nešlo o návrhu přípravného výboru hlasovat, protože ho má zastupitelům předložit rada. Po přibližně hodinové debatě zastupitelé odhlasovali většinou 21 hlasů pouze to, že projednání návrhu na referendum neschvalují. Proti bylo sedm zastupitelů a stejný počet se hlasování zdržel.

V Jihlavě sbírali aktivisté podpisy pro referendum o odpadech od loňského listopadu. Pod návrhem se sešlo 4356 platných podpisů, tedy dostatek. Úředníci magistrátu po první kontrole uvedli, že nějaké podpisy chybí a aktivisté pak dodali další podepsané archy. Následně je úředníci požádali o další doplnění návrhu, protože podle nich nebyly věrohodně vyjádřeny náklady spojené s referendem, vadily jim i některé formulace.

Členové přípravného výboru referenda ale tehdy uvedli, že podle nich je návrh na referendum v pořádku. Žádost na jeho doplnění označili za zdržovací taktiku, aby se referendum nemohlo konat s komunálními volbami. Žaloba na postup magistrátu byla podána ke krajskému soudu 22. srpna. Magistrát zase vyměřil pokuty 135 lidem, kteří návrh referenda podepsali vícekrát.

Podle dříve zveřejněných představ obcí a kraje by mohla v Jihlavě vzniknout spalovna s roční kapacitou až 150.000 tun odpadu. Spalováním odpadu by vyráběla teplo a elektřinu. Novější varianta zvažuje i vznik menších takových zařízení v kraji.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí