zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká inspekce životního prostředí vyjádřila podporu akci Burn Horns - Save Rhinos

20.09.2014
Příroda
Šlendryján
Česká inspekce životního prostředí vyjádřila podporu akci Burn Horns - Save Rhinos

Česká inspekce životního prostředí vyjádřila podporu akci ,,Burn Horns - Save Rhinos" (Spalte rohy - zachraňte nosorožce). Demonstrativní spálení nosorožčích rohů proběhne dne 21. září 2014 v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem u příležitosti Světového dne nosorožců. Cílem akce je zvětšit povědomí veřejnosti o celosvětové problematice nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, který může vést k totálnímu vyhubení nosorožců.

Česká inspekce životního prostředí jakožto státní instituce zabývající se kontrolou mezinárodního obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů dle zákona č.100/2004 Sb., se v rámci své činnosti zabývá i případy nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, jejichž počet a závažnost v České republice narůstá.

Díky rozšíření fámy, že rohy jsou účinné při prevenci a léčbě rakoviny došlo k nárůstu ceny nosorožčích rohů na černém trhu až na 65 000 USD za kilogram rohoviny. ,,Kriminální gangy hledají jakékoliv způsoby získání nosorožčích rohů od krádeží z evropských sbírek a muzeí až po extrémní pytlačení. V roce 2006 bylo upytlačeno 60 nosorožců, v roce 2013 toto číslo mnohonásobně vzrostlo a to až na 1092. To znamená, že jsou zabiti tři nosorožci denně" uvedla Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí.

Česká republika se bohužel v posledních letech stala zemí, která se nezanedbatelnou měrou podílí na tomto nelegálním obchodu a přes niž jsou nosorožčí rohy pašovány do asijských zemí. České inspekci životního prostředí se ve spolupráci s Celní správou a Policií ČR podařilo odhalit celou řadu těchto případů. ,,V roce 2013 bylo zajištěno 24 nosorožčích rohů v rámci operace Rhino. Tyto nosorožčí rohy by na černém trhu měly cenu přes sto milionů korun" dodává Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí.

Kontakt pro více informací:

Mgr. Pavla Sibřinová

Tisková mluvčí

Odd. zahraničních vztahů a komunikace s veřejností

Česká inspekce životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí