zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Změny klimatu zasáhnou Evropu více, než se původně předpokládalo

26.09.2014
Klimatické změny
Změny klimatu zasáhnou Evropu více, než se původně předpokládalo

Období 2004-2013 bylo v Evropě nejteplejší v dosavadní historii pozorování. Pokračující změnu klimatu dokládají i další pozorované trendy v klimatickém systému, jako je oteplování oceánů, zvyšování hladiny oceánů a naopak zřetelný pokles rozsahu pevninského a mořského zalednění Arktidy i horských ledovců. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) provedla aktualizaci celkem 13 indikátorů, které podrobně popisují pozorované změny klimatu a nabízí i projekce změn do budoucnosti založené na nejnovějších poznatcích a výpočtech klimatických modelů.

Tyto prognózy jsou oproti přechozím odhadům ještě více alarmující, neboť naznačují akceleraci nepříznivých procesů v klimatickém systému. Jak naznačují modely, bude zvyšování mořské hladiny oproti původním předpokladům rychlejší, a pokud bude produkce emisí skleníkových plynů setrvávat na současných hodnotách, bude již před polovinou 21. století na konci léta Severní ledový oceán téměř bez ledu.

Aktualizované hodnocení indikátorů, které je k dispozici online na webových stránkách EEA, vychází zejména z 1. části Páté hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) věnované fyzikální podstatě změny klimatu a je doplněno nejnovějšími trendy a projekcemi se zaměřením na evropský kontinent. Informace o tom, jaké kroky podnikají evropské země a města k přizpůsobení se změnám klimatu poskytuje online webový portál Climate-ADAPT. Portál představuje jak politická rozhodnutí a tvorbu adaptačních strategií a akčních plánů, ale na příkladových studiích ukazuje již v praxi realizovaná opatření.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí