zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Změna účelu stavby kanalizace

29.09.2014
Voda
Změna účelu stavby kanalizace

Jak postupovat, zůstane-li nemovitost napojena na původní kanalizaci, která již nebude sloužit k odvádění odpadních vod?

Otázka

Bude-li budována nová oddílná kanalizace a původní jednotná kanalizace bude využívána pouze jako dešťová, jsou majitelé nemovitostí povinni znovu se připojit na oddílnou kanalizaci, a to i za cenu vynaložení nákladů na přestavbu vnitřních rozvodů a oddělení vod dešťových od vod odpadních? Jak postupovat, zůstane-li nemovitost napojena na původní kanalizaci, která již nebude sloužit k odvádění odpadních vod? Jaké lze uplatnit sankce vůči majiteli nemovitosti?

Odpověď

Rozhodne-li se vlastník pro změnu účelu stavby, například z jednotné kanalizace na kanalizaci odvádějící pouze srážkové vody, musí být účastníkem řízení o změně účelu stavby každý z napojených odběratelů. Změnu je možné provést v případě jejich souhlasu, tj. v okamžiku, kdy bude odsouhlasen i způsob přepojování a oddělení srážkových vod připojovaných nemovitostí, včetně financování vzniklých nákladů a vyvolaných vícenákladů. Uplatňování sankcí není možné. Tento postup se uplatňuje v případech, kdy odběratelé služby odvádění odpadních vod mají písemné smlouvy s dodavatelem služby. V případě absence písemných smluv podle § 8 odst. 6 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, se jedná o neoprávněné vypouštění do kanalizace podle § 10 odst. 2 písm. a) a b), kdy je provozovatel oprávněn podle § 9 odst. 6 písm. f) přerušit odvádění odpadních vod do doby, než dojde k uzavření smlouvy.

Podle výkladu sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství č. 30: http://eagri.cz/public/web/file/9501/Vyklad_c._30_useku_vodniho_hospodarstvi.PDF

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí