zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Černých skládek v Lesích ČR neubývá, od roku 2011 zabraly 35 ha

24.09.2014
Odpady
Les
Šlendryján
Černých skládek v Lesích ČR neubývá, od roku 2011 zabraly 35 ha

Černých skládek v lesích spravovaných státním podnikem Lesy České republiky (LČR) neubývá. Za poslední tři roky lidé v lesích podniku založili 2210 černých skládek o celkové rozloze 35 hektarů. Náklady na likvidaci skládek podnik za poslední tři roky vyčíslil zhruba na sedm milionů korun. ČTK to dnes řekl jeho mluvčí Zbyněk Boublík. Podniku patří asi polovina lesů v zemi.

V roce 2011 podnik evidoval 850 černých skládek, předloni 635 a loni 725. Černých skládek neubývá přesto, že města a obce zřizují sběrné dvory a roste i počet kontejnerů na tříděný odpad. "Optimističtí rozhodně nejsme. Stav v jednotlivých letech kolísá, jednou je skládek více, podruhé méně. Mírně pozitivně můžeme hodnotit snad jen skutečnost, že se na skládkách neobjevoval nebezpečný odpad, v naprosté většině šlo o odpad směsný - komunální," uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Původce odhozených odpadků v lesích či zakladatele černých skládek v lesích se daří odhalit jen v řádech jednotek procent, uvedl Boublík. Původce černé skládky může dostat pokutu až 50.000 korun. Podle zákona o odpadech musejí černé skládky likvidovat vlastníci pozemků na náklady původce. Hlavní tíha nákladů na odstranění černých skládek tak leží na podniku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí