zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

500 lidí zakouslo o víkendu Dort pro Brontosaura. V Telči oslavili 40 let nejdéle působící české ekologické neziskovky

24.09.2014
Obecné
500 lidí zakouslo o víkendu Dort pro Brontosaura. V Telči oslavili 40 let nejdéle působící české ekologické neziskovky

Téměř půl tisíce účastníků z Česka i zahraničí dorazilo o víkendu na festival Dort pro Brontosaura. Stovky dalších lidí navštívili programy pro veřejnost (http://dort.brontosaurus.cz/2014/program/). V Telči tak společně oslavili 40 let existence Hnutí Brontosaurus. Vzrušující historii sdružení představila výstava Příběhy nadšení. U kulatého stolu hovořili odborníci o budoucnosti ochrany památek. K narozeninám zahrály kapely Znouzecnost, Helemese nebo Listolet.

Oslavy čtyřicetin se zúčastnil i Jiří Jiránek, který v roce 1974 Hnutí Brontosaurus spoluzakládal a později pracoval na Ministerstvu životního prostředí. Kromě něj přijeli brontosauři všech generací - děti z oddílů, studenti a účastníci letošních dobrovolnických táborů, ale také pamětníci prvních brontosauřích akcí.

Ti vzpomínali na složité počátky hnutí, kdy dobrovolnické tábory rozháněla státní bezpečnost, nebo na přelomové porevoluční období, kdy se hnutí formovalo do samostatného občanského sdružení.

Sobotní dopoledne zasvětili účastníci typické brontosauří činnosti, a to dobrovolnické pomoci. 500 nadšenců pracovalo zámeckém parku, pečovalo o aleje, lesy a naučné stezky v okolí Telče, nebo pomáhalo občanskému sdružení Konopa.

Odpolední vernisáží začala šňůra výstav Příběhů nadšení, projektu, která mapuje příběhy dobrovolníků pomáhajících přírodě a památkám za celou historii hnutí. Výstava bude celý rok putovat po Česku.

V rámci sobotního kulatého stolu na tém! a Dobrovolnictví v ochraně památek odborníci diskutovali možnosti, přínosy i omezení dobrovolnické práce. Zástupci neziskovek hledali se správci hradů průsečík, kdy je dobrovolnická pomoc na památkách užitečná pro dané místo a smysluplná pro dobrovolníky. Společným cílem je, aby nesuplovala jen běžné provozní práce na památce, ale přínášela oběma partnerům další přidanou hodnotu. Při diskuzi vystoupil například telčský kastelán Bohumil Norek, Pavel Ecler ze zámku Veltrusy nebo Tomáš Hradil z Hnutí Brontosaurus Jeseníky. Moderování se ujal Milan Daďourek ze Sdružení Krajina.

Nechyběly ani příklad dobré praxe, místa, kterým dobrovolníci mnoho let úspěšně pomáhají. Představili třeba projekt ochrany památek ve Španělsku, bohuslavického Art Mlýnu, hradu Lukov, budování skanzenu v Rusku.

V rámci projektu Příbehy nadšení byla během slavnostního ceremoniálu v sobotu večer udělena Cena Hnutí Brontosaurus za přínos v dobrovolnické péči o přírodní a kulturní dědictví 12 osobnos! tem (viz níže). Většina z oceněných osobností se akce osobně ! zúčasnila. Poté následovalo rozkrojení obřího dortu a koncerty.

Překvapením byla účast na komentované vycházce po méně známých telčských památkách, na kterou v neděli ráno přislo 110 lidí.


Dalimil Toman, ředitel ústředí Hnutí Brontosaurus

"Čtyřicet let je v lidském životě ohromná doba. Jsem rád, že Brontosaurus je i v tomto věku stále ve formě a jeho práce je vidět v Česku i zahraničí. Ukázalo se, že naše současné akce mají mnoho společného s těmi z počátků Brontosaura. Lidé na nich stále nachází možnost se smysluplně realizovat a pomoci, kde je třeba. Zároveň si z nich odnáší spoustu zážitků, na které celý život vzpomínají. Dort pro Brontosaura byl výjimečnou událostí. Rád bych poděkoval za podporu městu Telč a Státnímu zámku Telč."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí