zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 40 lety vědci upozornili na negativní účinky freonů

25.09.2014
Ovzduší
Před 40 lety vědci upozornili na negativní účinky freonů

Před 40 lety, 25. září 1974, upozornili vědci Mario Molina, Sherwood Rowland a Paul Crutzen, kteří v roce 1995 získali Nobelovu cenu za chemii, na negativní účinky freonů. Jejich varování však nenacházela přílišného ohlasu až do počátku 80. let. Až v roce 1981 vědecká skupina Josepha Farmana zjistila, že nad Antarktidou vzniká oblast se zásadně poškozenou ozonovou vrstvou.

V minulosti se látky známé pod označením freony těšily veliké popularitě a hojně se používaly jako hnací náplň ve sprejích či jako chladící prostředek v ledničkách a klimatizacích. K dalším sledovaným látkám patřily bromofluorouhlovodíkové sloučeniny známé pod obchodním názvem halony, které měly své místo například v halogenových hasicích přístrojích a tlakových lahvích. V důsledku působení těchto látek docházelo k úbytku ozonu, který se každý rok prohluboval a v roce 1985 činil téměř 50 procent.

V březnu 1985 byla podepsána Vídeňská úmluva o ochraně ozonové vrstvy. Na ni o dva roky později navázal Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu a zahrnuje 96 nebezpečných látek, které se podle vědců na poškozování podílejí. Podle posledních měření se nárůst koncentrace freonů ve stratosféře zastavil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí