zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Houbařská sezona na západě Čech ještě nekončí

28.09.2014
Příroda
Les
Houbařská sezona na západě Čech ještě nekončí

Letošní houbařská sezona je výrazně lepší, než loňská. A zatím ještě nekončí a na houby se ještě vyplatí do lesa chodit. ČTK to dnes řekl předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura. Výstava už tradičně přilákala do sídla Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les stovky lidí.

"Letošní sezona začala už v polovině července a je dobrá. Loni bylo sucho, a tak hub rostlo podstatně méně. Nyní máme za sebou jednu vlnu růstu, hlavně hřibovitých hub. Ale další začíná. Hlavně ve vyšších polohách se začínají znovu objevovat. Nyní už bude více podzimních druhů," doplnil Pošmura.

Houbaři v současné době v lese často narazí na houby, které zasáhla plíseň. Podle Pošmury jde ale o přirozený cyklus, kdy některé houby napadnou jiné.

Na letošní výstavě v Mariánských Lázních bylo k vidění na 300 druhů hub, převážně nasbíraných ve Slavkovské lese nebo Krušných horách. "Pro některé jsme ale vyjeli i dál na Mladoboleslavsko nebo do okolí Liberce. Například pro hřib satan, který se u nás vyskytuje velmi vzácně, ale lidé se na něj pravidelně ptají a chtějí ho vidět," řekl ČTK Pošmura.

Letošní raritou byl na výstavě kukmák příživný, parazitická houba, jejíž plodnice vyrůstá rovnou z plodnice strmělky. Podle Pošmury jde o vzácnou houbu, která se najde jen velmi zřídka.

Kromě plných stolů hub od několika milimetrů až po houby měřící desítky centimetrů mohli návštěvníci výstavy ochutnat i houbové speciality, letos například houbové pečenáče z holubinek a hříbků, houbový salát s majonézou, houby nakyselo nebo houbové karbanátky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí