zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborníci posoudí vliv přesunu stáčírny olejů v Ústí na prostředí

08.10.2014
EIA
Odborníci posoudí vliv přesunu stáčírny olejů v Ústí na prostředí

Ústečtí krajští radní požadují kvůli přesunu stáčírny olejů v areálu Tonasa v ústecké čtvrti Neštěmice posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Novinářům to dnes řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Obyvatelé Neštěmic se obávají navýšení kapacity stáčírny. Firma Minorec ale tvrdí, že s růstem objemu nepočítá.

V záměru společnosti Minorec se uvádí, že se nebude měnit současné množství sebraných a expedovaných odpadů, pouze se přesunou skladovací kapacity. Roční obrat materiálu je 1500 tun olejů a 1000 tun emulzí. "Toto předpokládané množství bude do zařízení v průběhu roku navezeno, upraveno a dále odvezeno mimo zařízení k dalšímu zpracování," píše se v oznámení záměru.

Na pozemcích Tonasa působí firma od roku 1998. Dosud se stáčelo pouze na železničních cisternách, které jsou ve vzdálenější části areálu. "Chceme se jen přesunout dovnitř areálu, kde nehrozí, že by se pohybovali obyvatelé a škodili nám," řekla ČTK jednatelka firmy Alena Jursová. Cisterny se nyní nacházejí na okraji areálu, který není oplocen, místo je tak vystaveno zlodějům kovů.

Investor koupil v areálu nynější stáčírnu pro žíravé látky, která záměru vyhovuje a chce ji nechat zkolaudovat. Její kapacita bude vyšší, než je současná v cisternách. "Se zvýšením projektované skladované kapacity se nebude zvyšovat budoucí objem obchodů, ale zkvalitní se shromažďování," píše firma v záměru. Výši investice nezveřejnila. Někteří obyvatelé se obávají toho, že se přes ujišťování firmy časem kapacita stáčírny zvýší.

Kritiku záměru od občanů a některých politiků přičítá Jursová nadcházejícím volbám a spojení s další jinou výrobou, kterou lidé v Tonasu nechtějí. Společnost Vodní sklo a.s. usiluje o zvýšení výroby přípravku Elsil, k jehož výrobě se používá karcinogenní oxid chromový. "Náš záměr se tak může svézt na vlně nevole proti budování nových provozů v Tonasu. Pokud nám to obyvatelé a politici nebudou chtít schválit, zůstaneme tam, kde jsme a budeme pokračovat tak jako doposud," uvedla Jursová.

Minorec potřebuje od krajského úřadu schválenou změnu integrovaného povolení a stavební povolení od městského úřadu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí