zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

LEGO po padesáti letech končí se Shellem - reaguje na výzvu milionu lidí

11.10.2014
Obecné
LEGO po padesáti letech končí se Shellem - reaguje na výzvu milionu lidí

9. října 2014, Firma LEGO dnes ráno zveřejnila prohlášení, že neobnoví smlouvu o společné propagaci s ropným koncernem Shell. Stalo se tak měsíc po té, co Shell odevzdal americkým úřadům plány na těžbu ropy v moři u Aljašky. [1]

Kampaň Greenpeace, kterou za tři měsíce podpořil více než jeden milion lidí, vyzvala LEGO, aby přestalo na hračkách propagovat značku Shell kvůli plánům na těžbu ropy v Arktidě. Ke kampani se ,,přidali" také obří LEGO panáčci z kladenské továrny této firmy.

Přístup firmy LEGO je v přímém rozporu s tím, o co usiluje Shell. LEGO se například zavázalo, že bude vyrábět více čisté energie, než spotřebuje, že postupně odstraní ropu ze svých produktů a že chce ve spolupráci s partnery zanechat lepší svět pro příští generace. [2]

Ve svém vyjádření společnost LEGO argumentovala tím, že se jedná o záležitost mezi Greenpeace a firmou Shell. Greenpeace trvá na tom, že se LEGO pod tlakem veřejnosti rozhodlo správně, ale v budoucnu by si mělo své partnery vybírat obezřetněji. Vzhledem ke smluvním podmínkám bude současná vzájemná propagace obou firem dokončena.

,,Vzkaz pro všechny těžaře je jasný: vaše plány už nejsou společensky přijatelné. Musíte nechat Arktidu na pokoji," říká Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR.

,,Shell potřebuje partnery jako je LEGO, aby si vylepšil hroznou pověst. Ale jak se ukazuje, ani tato strategie nemusí fungovat. LEGO je zatím poslední z řady předních globálních firem, které přestaly spolupracovat s ropným průmyslem," dodává Sutlovičová.

V roce 2012 Waitrose oznámil [3], že končí spolupráci se Shellem, v posledním měsíci se firmy Microsoft, Google a Facebook rozloučily s kontroverzní lobbyistickou skupinou ALEC, která blokuje zákony na ochranu klimatu. [4] A před pár týdny nadace Rockefellerů oznámila, že stáhne své investice do fosilního průmyslu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí