zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští experti se od příštího roku zapojí do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu

13.10.2014
Klimatické změny
Čeští experti se od příštího roku zapojí do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu

Špičkoví čeští odborníci se zapojí do klimatických misí v rozvojovémsvětě. Umožní jim to dohoda, kterou dnes podepsal náměstek ministra pro legislativu Vladimír F. Manas renomovanou německou agenturou pro mezinárodní spolupráci GIZ[1]. Expertiz ČR budoumoci jezditdo rozvojových zemí díky speciálnímu klimatickému programu, aby je připravili na budoucí příjem a efektivní využívání peněz poskytovaných Zeleným klimatickým fondem[2]. Tento mezinárodní fond OSN, v jehož radě má ČR své zastoupení, vznikl se záměrem mobilizovat významnou mezinárodní finanční pomoc pro rozvojové země. A to s tím cílem, abypeníze šly na opatření, která přispějí ke zmírnění následků změn klimatu a k adaptaci na ně.

Spolupráce s agenturou GIZ bude probíhat v rámci tzv. ,,Climate Finance Readiness Programme"[3] (dále jen Program), jehož realizace se uskuteční pod záštitou německého ministerstva pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a který již v mnoha rozvojových zemích úspěšně probíhá. ,,Je zaměřený především na institucionální podporu, strategické a koncepční poradenství, pomoc při tvorbě národních investičních plánů apod. Zapojení českých odborníků do těchto misí se plánujeod roku 2015 do roku 2018, kdy Program skončí. Spolupráce se bude orientovat na tři země - Peru, Vietnam a Tádžikistán, v nichž má ČR bohaté zkušenosti s realizací mnoha dalších projektů. Dohoda však připouští možnost rozšíření spolupráce i do dalších zemí," vysvětluje náměstek ministra životního prostředí pro legislativu Vladimír F. Mana.

Programnabídne českým expertům možnost získat bohaté zkušenosti, kontakty i know-how německé strany, která se v této oblasti považuje za jednu z nejúspěšnějších na celém světě. Spolupráce navíc výrazně zvyšuje pravděpodobnost zapojení českých odborníků, popřípadě českého soukromého sektoru, do realizace konkrétních klimatických projektů v budoucnu. Zapojením do Programu, a to i finančně, splní ČR nejen své mezinárodní závazky, ale posílí také svou pozici v ekonomické diplomacii.


[1]Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, více informací najdete na adrese:http://www.giz.de/.

[2]Zelený klimatický fond (GCF) vznikl v roce 2011 v Cancúnu na pomoc rozvojovým zemím, má zajistit přenos technologií využitelných ke snižování emisí do méně vyspělých koutů světa.news.gcfund.org

[3]Německý program ,,Climate Finance Readiness Programme" je zaměřen na financování následků změn klimatu a adaptace na ně v rozvojovém světě.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí