zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kampaň Dny zdraví je již 20 let oslavou zdravého životního stylu

11.10.2014
Zdraví
Kampaň Dny zdraví je již 20 let oslavou zdravého životního stylu

Letos již podvacáté probíhá v České republice kampaň Dny zdraví, zaměřená na zlepšování zdravotního stavu obyvatel. Kampaň z dílny Národní sítě Zdravých měst ČR nabízí ve městech a regionech tradičně řadu akcí, během nichž zájemci získají informace o tom, jak pečovat o své zdraví, předcházet zdravotním potížím a uchovávat si tělesnou i duševní kondici.

Tradiční kampaň Dny zdraví, která představuje oslavu zdravého životního stylu v širokém slova smyslu, probíhá zejména v první polovině října. V rámci kampaně se konají nejrůznější akce zaměřené na pohybové aktivity, ale také třeba na zdravé stravování. Během akcí v rámci kampaně Dny zdraví si mohou občané na řadě míst nechat zdarma změřit tělesné hodnoty (tělesnou hmotnost, tlak, hladinu cukru v krvi atp.), případně absolvovat další vyšetření nebo získat informace v rámci bezplatného poradenství. Doprovodný program je tradičně určen všem generacím včetně dětí a seniorů. Ke kampani se připojuje řada členů Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM). Tato asociace stála také před dvaceti lety u zrodu kampaně.

Kampaň Dny zdraví vychází z předpokladu, že zdraví lze v širším pojetí chápat nejen jako absenci nemoci, ale jako celkový stav spokojenosti z hlediska tělesného, duševního i společenského. Osvětové akce probíhající v rámci kampaně Dny zdraví mají za cíl informovat občany o tom, jak správně pečovat o fyzické i psychické zdraví a jak předcházet zdravotním potížím, ale také třeba jak se vyhnout nadměrnému stresu. Mezi oblíbené akce v rámci kampaně patří ,,Pochod všech generací", který spojuje různé věkové skupiny obyvatel při pohybové aktivitě, nebo ,,Běh naděje" - charitativní akce zaměřená na podporu výzkumu léčby rakoviny. Na vybraných akcích kampaně Dny zdraví se podílejí pracoviště Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Řada akcí v rámci kampaně se již uskutečnila v minulých dnech. Progam aktivit je velice široký, například ve Zdravém městě Brně se za 20 let rozšířila původní jednodenní kampaň do podoby festivalu, jehož součástí je 90 různorodých akcí a aktivit.

Níže naleznete výběr akcí v rámci kampaně Dny zdraví ve Zdravých městech. Podrobné informace a další akce zapojených měst naleznete na www.ZdravaMesta.cz/dzd.

Kampaň Dny zdraví v letošním roce doposud podpořila tato Zdravá města, obce a regiony: Adamov, Bolatice, Brno, Dačice, Frýdek-Místek, Hodonín, Karlovy Vary, Krnov, Letovice, Litoměřice, Moravská Třebová, Mšeno, Prachatice, Praha 14, Praha 18, Praha 20, Praha 21, Prostějov, Strakonice, Štětí, Tábor, Třebíč, Ústí nad Labem, Velké Meziříčí a MAS Rozkvět zahrady jižních Čech.

VÝBĚR Z AKCÍ KE KAMPANI DNY ZDRAVÍ 2014:

čtvrtek 9. 10. Moravská Třebová: V prostorách Laskavárny bude od 13:00 do 17:00 probíhat bezplatné měření tělesných hodnot, návštěvníci obdrží i poukaz k ochutnávce zdravých potravin.

pátek 10. 10. Hodonín: Od 16:30 do 18:00 se v prostorách o.s. Život a zdraví koná přednáška na téma ,,Stres a já".

neděle 12. 10. Dačice: V tělocvičně ZŠ B. Němcové proběhne od 17:00 do 18:30 zkušební lekce cvičení Tai Chi.

pondělí 13. 10. Litoměřice: Od 17:00 se v knihovně K. H. Máchy uskuteční přednáška na téma ,,Mámo, táto, chceme žít zdravě aneb zdravá školní svačinka".

úterý 14. 10. Bolatice: Od 18:00 se v obřadní síni obecního úřadu Bolatice uskuteční přednáška s následnou besedou na téma ,,Diagnostika a léčebné postupy při onemocnění kyčlí a kolen".

čtvrtek 16. 10. Třebíč: Od 9:30 do 15:00 se na Karlově náměstí uskuteční akce s názvem ,,Evropský den záchrany života", během níž si zájemci mohou vyzkoušt resuscitaci.

Více na www.ZdravaMesta.cz/dzd.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí