zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nespokojená demokracie - i příroda.

13.10.2014
Politika
Nespokojená demokracie - i příroda.

Na letošním Fóru 2000 - s titulem ,,Nespokojená demokracie. Čtvrt století od železné opony a Tchien - an - Menu" - budou osobnosti debatovat také o souvislostech ochrany divoké přírody a demokracie. Jedním z hlavních příkladů bude Národní park Šumava. Hnutí DUHA zastoupí na konferenci hned dva řečníci - Jaromír Bláha a Jan Piňos. Program Fóra 2000 věnovaný odkazu Václava Havla pro ochranu přírodního dědictví a divočiny se uskuteční dnes a zítra ve třech programových blocích.

První, dnešní téma o ochraně přírodního dědictví pro obnovení a spojení společnosti a přírody - bude od 17:30 do 19 hodin moderovat exministr životního prostředí Bedřich Moldan. Na nezbytnost chránit úplnou mozaiku krajiny, kde divočina hraje zásadní roli, poukáže ve videovystoupení princ Charles. O ochraně rozsáhlých oblastí divočiny v Karpatech bude hovořit ředitel Conservation Carpathia Foundation Christoph Promberger. Ministr Richard Brabec¨vysvětlí, jak zajišťuje ochranu vzácné přírody u nás.

Ve druhém bloku o transformující síle divoké přírody napříč hranicemi zítra od 9:30 do 11:30 vystoupí expert na ochranu lesů Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, ředitel Wild Europe Toby Aykroyd, ředitel NP Šumava Pavel Hubený a Renata Krzysciak-Kosinska z NP Bialowieza. Klíčové vystoupení o procesu ochrany divočiny v Evropě, u jejíhož zrodu stál také Václav Havel, bude mít bývalý ministr životního prostředí a předchozí ředitel odboru ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise Ladislav Miko.

Třetí programový blok s názvem Divočina a společnost bude filmový a uskuteční se v úterý večer od 18:30 do 20 hodin. Fotografický příběh blokády nelegálního kácení v divočině na Ptačím potoce v srdci Šumavy a jejího vlivu na občanské sebevědomí i ochranu NP přiblíží Jan Piňos z Hnutí DUHA. Film Bratři ve zbrani přinese svědectví o tom, jakou zásadní roli hrála divoká příroda při urovnání konfliktu v Severním Irsku. Dalšími promítanými snímky bude například obrazově atraktivní slovenský film Vlčie hory o unikátní divočině s medvědy, vlky a zubry v neporušených lesích na slovensko-polsko-ukrajinském pomezí, pro nějž získával jeho autor Erik Baláž filmový materiál dva roky, nebo naučné video Silva Gabreta o šumavských horských smrčinách s Ladislavem Mikem v roli zasvěceného průvodce. Blok uzavře opět vystoupení prince Charlese.

Podrobný program všech tří bloků, které se konají v Goethe Institutu (http://www.goethe.de/ins/cz/pra/knt/csindex.htm), je zde http://www.hnutiduha.cz/akce/forum-2000

Ústřední otázky letošní konference jsou: Jaký druh demokracie jsme očekávali, když padla železná opona - a když byly brutálně potlačeny demonstrace na pekingském náměstí Nebeského míru? Jaký typ demokracie máme dnes? A především - o co usilujeme? Tyto otázky bezprostředně navazují na hledání a výzvy Václava Havla, jehož stále více znepokojovala právě kvalita demokracie v dnešní globalizované společnosti.

Diskuse budou srovnávat vývoj v různých částech světa, od střední a východní Evropy a tradičních západních demokracií až po Latinskou Ameriku, Afriku i východní Asii. Na programu budou i další témata včetně role náboženství, nárůstu extremismu a fundamentalismu, poklesu důvěry v demokratické procesy i různící se názory na tato témata napříč generacemi [1].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:


,,Účast našich zástupců na prestižní konferenci je pro Hnutí DUHA obrovská čest. Péče o demokracii a divokou přírodu má mnoho společného. V obou případech je potřeba, aby mocní odolali nutkání nařizovat a omezovat lidi a přírodu ve svůj prospěch. Vzhledem k tomu, že mocní často neodolají, je nutné, aby se lidé za svá demokratická práva či divokou přírodu postavili."

,,Udělali to například před třemi lety na Šumavě, kdy pokojně blokovali nelegální kácení unikátní horské smrčiny na Ptačím potoce. Soudy posléze jednoznačně potvrdili, že v právu byli blokující občané a naopak bývalé vedení národního parku i policie jednali v rozporu se zákonem."

,,Nyní lidé vstávají na obranu Šumavy znovu. Skupina senátorů předložila zákon, který by divočinu zlikvidoval a otevřel cestu developerům ke státním pozemkům. Petici žádající lepší zákon, který divokou přírodu ochrání, však podepsalo už téměř 44 tisíc lidí."Kontakty:

Jiří Koželouh
, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jaromír Bláha, program Lesy Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí