zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vychází podzimní Naše příroda 5/14

18.10.2014
Příroda
Vychází podzimní Naše příroda 5/14

V minulém čísle jsme začali povídání o všeobecně známé, přesto překvapivě zajímavé kopřivě. V tomto čísle najdete dokončení - mimochodem, věděli jste, že se v minulosti kopřivy používaly například i jako přadné rostliny?

Není vyloučeno, že se k tomuto využití lidstvo vrátí a časem budeme nosit třeba módní kopřivové kostýmky či košile...

Nastupující podzim je mimo jiné časem jelení říje. Tentokráte se ,,zastavíme na návštěvě" u jelenů bílých, které u nás můžeme vidět pouze v několika málo oborách, protože ve volné přírodě nežije. V dalších článcích si můžete přečíst, že i v našich končinách můžeme potkat jedovatého pavouka (zápřednici jedovatou), že skorec vodní patří mezi pěvce, ale potápět se umí jako málokdo, nebo se nechat inspirovat k výletu po minerálních pramenech Smrčin.

A pozor - blíží se uzávěrka letošní fotosoutěže, tak ji nepropásněte!

Silně jedovatý pavouk kolonizoval Čechy

O tom, že dochází ke změně klimatu, asi pochybuje málokdo. S tím souvisí i změny rozšíření organismů. To se samozřejmě týká Čech o to víc, že se nachází uprostřed kontinentu. Někteří velcí živočichové mají s přesunem potíže, neboť jsme pro ně vytvořili překážky například v podobě oplocených dálnic. Jiní živočichové překážky nepociťují. Mezi takové živočichy patří většina bezobratlých. Tedy většinou drobnějších živočichů, kteří svůj přesun často realizují pomocí vzduchu. K takovým živočichům patří i pavouci. Přestože prakticky všichni pavouci jsou jedovatí, jen málokterý dokáže poškodit lidskou pokožku natolik, aby jed pronikl do organismu.

Poznáváme naše hřibovité houby - hřib královský

královskýPo zaměnitelných houbách jsme pro vás připravili nový seriál o bezesporu nejpopulárnější skupině hub, kterými jsou hřibovité houby. Málokdo ví, že včetně různých variet a forem lze u nás nalézt více než 60 druhů, které patří do mnoha různých rodů, přičemž houbařům známé jsou samozřejmě hřiby jako takové, dále ,,suchohřiby, kozáky, křemenáče a klouzky". Cílem našeho seriálu bude jednotlivé druhy postupně představit a rozšířit tak vaše obozory o této krásné skupině hub. Seznámíme se s druhy jak běžnými, tak i s těmi vzácnými, které bychom měli chránit a nesbírat, dokonce v některých případech se jedná o druhy státem chráněné, jejichž sběr je zakázán! Mezi ně patří i hřib, kterému bude věnován první díl a který je mnohými houbaři i mykology nazýván právem králem hřibů. Koneckonců, má to i ve svém jméně. Hřib královksý (Boletus regius) je bezpochyby jedním z nejkrásnějších druhů hřibů a zaslouží si náš obdiv ale především ochranu, protože je velmi vzácný.

Po minerálních pramenech Smrčin

pramenPovědomí o minerálních zřídlech západních Čech souvisí obvykle s představou známých lázeňských center a jejich blízkého okolí. Mnoho pramenů různých minerálek či kyselek se však nachází v místech téměř zapomenutých a neznámých. Platí to bezezbytku o Smrčinách - vrchovině vyplňující Ašský výběžek, kam většina obyvatel České republiky nemá důvody příliš často zavítat. Právě tady vyvěrají minerálky, jejichž prameny mohou vytyčit směr nevšedního výletu.


Obsah čísla 5/14

Obyčejná kopřiva - 2. část / Hana a Vladimír Motyčkovi

Silně jedovatý pavouk kolonizoval Čechy / Martin Kohoutek

Skorec vodní - potápěč mezi pěvci / Pavel Čech

Tesařík Schäfferův / Mladen Kaděra

Bílý král obor / Eva Dokoupilová

Paroh či roh? / Eva Dokoupilová

Po minerálních pramenech Smrčin / Martin Janoška

Oleksovické vřesoviště / Jakub Hloušek

Jeřáb - na vrchol Hanušovické vrchoviny / Lukáš Kukal

Fotografové přírody / Jaromír Kadeřábek

Věda je krásná / Petr Jan Juračka, Alena Ječmíková

Kuňka obecná aneb Tajemné volání, které strach nahání / Alena Říhová

Pták roku je mistrem toku / Alena Říhová

Ochránci přírody se bez sponzorů neobejdou / Mirka Lednická

Svatojánské proudy / Jan Moravec

Environmentální výchova v zážitkové pedagogice / Michal Šulgan

Poznáváme naše hřibovité houby - hřib královský / Michal Mikšík

Popisky k fotkám:

1 - Zápřednice jedovatá (Cheiracenthium unctorium)

2 - Rybářská kyselka u Libé

3 - Hřib královský (Boletus regius Krombh.)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí