zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K osmi sběrným dvorům v Pardubicích by mohly přibýt ještě tři

17.10.2014
Odpady
Urbánní ekologie
K osmi sběrným dvorům v Pardubicích by mohly přibýt ještě tři

K osmi separačním dvorům v Pardubicích by v budoucnu mohla přibýt další tři sběrná místa na tříděný odpad. V současnosti lidé vytřídí čtvrtinu domácího odpadu. Díky nově zřízeným lokalitám by se poměr separovaného odpadu mohl ještě zvýšit, řekl dnes ČTK Jiří Strouhal ze Služeb města Pardubic.

"Chceme odpady co nejvíc separovat a omezit skládkování. Čím víc možností třídit lidem nabídneme, tím snížíme množství skládkovaného odpadu," řekl Strouhal.

Nové sběrné dvory musí podpořit město a musejí být schválené v územním plánu, což bude déle trvající proces. Z kontejnerů na sklo, papír a plasty služby ročně vyvezou tisíce tun materiálu. Díky tomu může být roční platba za likvidaci odpadu levnější.

"To, co získáme za sběr papíru nebo plastů, dáváme zpátky městu formou úpravy ceny. Rozšiřujeme také místa pro třídění," řekla ředitelka městské firmy Lea Tomková. Lidé nyní platí za odpad 500 korun ročně, reálná částka je však 800 korun. Za děti do šesti let rodiny platit nemusejí.

"V současnosti stále velké množství odpadu končí na skládkách, což je finančně náročná věc. Není zatím reálné, aby lidé nemuseli za komunální odpad platit," dodal Strouhal.

Kromě běžných druhotných surovin mají lidé z vilových čtvrtí několik let také možnost třídit bioodpad. Po dokončení oprav budou na třídě Míru podzemní kontejnery na plasty, sklo a papír. "Je to první vlaštovka. Hodí se do centra města, do historických částí, aby nehyzdily město," řekl Strouhal.

V soutěži v třídění odpadu nazvaném Perníková popelnice se Pardubice na předních příčkách neumísťují. Předloni se však staly skokany roku. Posunuly se o více než 400 míst do první třicítky měst a obcí v kraji. Dle tehdejší statistiky každý obyvatel Pardubic vytřídil 56 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů, což bylo více než 5000 tun separovaného odpadu za rok.

Lucie Jelínková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí