zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr zemědělství Jurečka: Musíme najít způsoby, jak co nejvíce zamezit plýtvání potravinami

18.10.2014
Zemědělství
Šlendryján
Ministr zemědělství Jurečka: Musíme najít způsoby, jak co nejvíce zamezit plýtvání potravinami

Světové základní potraviny, jejich využití a zpracování s poukazem na jejich nedostatek i obrovské plýtvání představuje výstava MuseoMundial - Muzeum světa.V Národním zemědělském muzeu Praha ji dnes zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Smyslem projektu několika rozvojových a muzeálních institucí z České republiky, Maďarska, Německa a Portugalska je prostřednictvím výstav a muzejních akcí vyvolat diskusi nad aktuálními globálními problémy světa. Zároveň chce projekt upozornit na Rozvojové cíle tisíciletí - priority světového rozvoje schválené všemi státy OSN v roce 2000.

,,Jako zemědělce mě velmi znepokojuje fakt, že přes vyspělé zemědělské technologiea nejvyšší produkci potravin v historii lidstva, trpí velká část planety hladem. Tato expozice ukazuje na celosvětový problém obrovského plýtvání potravinami, kdy se téměř třetina vyprodukovaných potravin vyhazuje, což je podle mě nepřijatelné. Z pohledu České republiky je jedním z dílčích opatření ke zlepšení situace především dořešení funkčnosti potravinových bank. Také proto na Ministerstvu zemědělství pořádáme jednání se zástupci obchodních řetězců, potravinových bank a nevládních organizací," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Projekt MuseoMundial - Muzeum světa začal v Národním zemědělském muzeu Praha v předvečer Mezinárodního dne za vymýcení chudoby.Jedním z cílů projektu je využít možnosti zatím opomíjené spolupráce mezi výstavními institucemi a rozvojovými organizacemi.V české premiéře uvádí i několik fotografií z cyklu fotografa Petera Menzela Hladová planeta - co jí svět.

Partnery této evropské aktivity, která návštěvníkům otevírá nové informace i nové spojitosti, jsou v ČR občanské sdružení EDUCON a NZM Praha.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí