zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdivočelé domácí kočky ohrožují australskou přírodu

26.10.2014
Příroda
Zdivočelé domácí kočky ohrožují australskou přírodu

Miliony zdivočelých koček domácích ohrožují různorodost australské fauny. Denně prý totiž zabijí až 80 milionů kusů původních zvířat. Podle ochránců přírody je kvůli kočkám v současnosti kriticky ohrožena více než stovka druhů, informovala televizní stanice ABC.

V Austrálii žije podle místního ministerstva životního prostředí asi 15 až 20 milionů volně žijících koček. Každá z nich spořádá denně až čtyři zástupce původní australské fauny.

Zdivočelí domácí mazlíčci mají prý už na svědomí vymření až 28 zvířecích druhů za uplynulých sto let, mimo jiné některých druhů bandikutů, klokánků, vačic a dalších malých hlodavců, ale i ptáků a ještěrek. Navíc kočky přenášejí nemoci, proti kterým nejsou původní australské druhy odolné. Evropští kolonisté dovezli kočky do Austrálie až na počátku 19. století.

Podle ochránce přírody Gregoryho Andrewse ale australská vláda hrozící nebezpečí včas rozpoznala. Ministerstvo životního prostředí prý nedávno začalo pracovat na zvláštní konstrukci výběhů pro ohrožené druhy, do kterých by se kočky neměly dostat. Investuje prý i do vývoje speciálních otrávených návnad.

Ve svazovém státě Victoria uvažují dokonce o vypuštění ďáblů medvědovitých, také známých jako tasmánský čert, do tamního národního parku. Tento vačnatec, který se jinak ve volné přírodě vyskytuje právě jen v Tasmánii, by prý mohl pro zdivočelé kočky představovat přirozeného konkurenta při hledání potravy a požírat také jejich mláďata.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí