zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

21.10.2014
Obecné
Krátce - různé

Služeb cyklobusů v Krkonoších během letní sezony využilo 33 141 lidí, což bylo meziročně o téměř pět procent méně. Počet přepravených kol se snížil o 14 procent na 3749. Důvodem byly letošní rozsáhlé opravy silnic, které s sebou nesly velká zdržení, a horší počasí v srpnu.

Podzemní voda u havarované jaderné elektrárny Fukušima dosáhla dosud nejvyšší úrovně radiace. Odborníci to vysvětlují tím, že kontaminované částice se rozšířily kvůli nedávným lijákům. Měření zjistila v podzemní vodě radioaktivní izotopy cesia 134 a 137. U dvou reaktorů je úroveň zamoření vody v jednom litru 267 000 becquerelů (Bq). Tato jednotka odpovídá aktivitě radioaktivní látky, při níž dojde k jednomu rozpadu atomového jádra za sekundu.

Dnes večer má podle předpovědí meteorologů do Česka dorazit silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti vyšší než 100 kilometrů za hodinu. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro Prahu, Vysočinu a kraje Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký od 20.00 do středečních 6.00. Na Moravě by měly být poryvy větru mírnější.

V průběhu včerejšího obchodování klesly světové ceny ropy až o jeden dolar za barel - například severomořská ropa Brent na 84,75 dolaru za barel. Ta po krátkém vzedmutí ze závěru minulého týdne obnovila sestup, během kterého se minulý týden propadla nejníže za skoro čtyři roky. Ceny dolů opět sráží situace na některých klíčových trzích, kde nabídka převyšuje slabou poptávku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí