zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za neoprávněné získání emisní povolenky bude hrozit sankce

27.10.2014
Ovzduší
Firemní ekologie
Za neoprávněné získání emisní povolenky bude hrozit sankce

Za neoprávněné získání bezplatné emisní povolenky bude zřejmě ze zákona hrozit finanční sankce. Jejich držitel bude také muset takovéto povolenky vrátit. Zpřísnění má zavést novela, kterou dnes beze změn schválil Senát. Normu nyní dostane k posouzení prezident.

Provozovatel, který je zařazen do systému obchodování s emisními povolenkami, je může neoprávněně získat, pokud včas neoznámí změnu v provozu zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích. Na povolenky tak nemá nárok a nově je bude muset vrátit. Pokud to neudělá, může mu ministerstvo životního prostředí uložit sankci. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že novela odstraňuje nedostatky, které Česku vytkla Evropská komise.

Zákon stanoví výši pokuty za nevrácení neoprávněně přidělené povolenky na 100 eur (zhruba 2800) korun za kus. Celková výše pokut se podle ministerstva těžko odhaduje. Předpokládá ale, že vzhledem k výši postihu nebude případů mnoho.

Případný celkový příjem pro státní rozpočet a rozpočet krajů může dosáhnout přibližně 26 milionů korun. Příjmy z neoprávněně nabytých bezplatných povolenek totiž mají putovat ze 70 procent do státního rozpočtu, zbývající část do rozpočtu příslušného kraje. Zákon by mohl začít platit od ledna příštího roku.

Poslanci na návrh svého výboru pro životní prostředí do zákona vložili nové ustanovení, podle něhož by výnos z dražeb povolenek byl příjmem státního rozpočtu a musel by být použit na dodatečné financování činností vedoucích ke snižování emisí skleníkových plynů. Na bezplatné povolenky by podle další úpravy neměly nárok až do konce roku 2016 letecké společnosti pro mimoevropské lety.

Celková hodnota přidělovaných povolenek v Česku činí asi tři miliardy korun pro 360 provozovatelů s přibližně 26 miliony povolenek v ceně kolem 4,5 eura za kus. Tito znečišťovatelé vypouštějí zhruba 70 milionů tun oxidu uhličitého ročně.

Platná legislativa povinnost vracení povolenek nijak neupravuje. Norma také ruší správní poplatek 3000 korun za změnu povolení k emisím skleníkových plynů. Přínos z poplatků je podle ministerstva pro státní rozpočet malý.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí