zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila změny formulací v zákoně o ekologických datech

27.10.2014
Obecné
Sněmovna podpořila změny formulací v zákoně o ekologických datech

Sněmovna podpořila novelu, kterou chce vláda více přiblížit formulace v zákoně o právu na informace o životním prostředí příslušné unijní směrnici. Novela má především upravit definice a pojmy v zákoně, aby se Česko vyhnulo sankcím od Evropské komise. Před dalším schvalováním podle dnešního rozhodnutí poslanců novelu projedná sněmovní výbor pro životní prostředí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poslance ujistil, že novela nepřináší žádné věcné změny. Novela má platit od září příštího roku.

Nad dikcí novely se pozastavil předseda poslanců ODS Zbyněkj Stanjura. Jako příklad citoval definicí pojmu interoperabilita, kterou je podle vládní předlohy "možnost kombinace prostorových dat a vzájemné komunikace mezi službami založenými na prostorových datech bez opakovaných ručních zásahů tak, aby bylo dosaženo soudržného výsledku a aby byla zvýšena přidaná hodnota prostorových dat a služeb založených na prostorových datech".

Stanjura přiznal, že on ani další občanští demokraté nevědí, o čem toto ustanovení je, a neúspěšně žádal o jeho objasnění. "Není to česky, není tomu rozumět. Jsme v tomto případě bruselštější než Brusel," prohlásil předseda poslanců ODS.

Zákon o právu na informace o životním prostředí má zajistit shromažďování těchto údajů státními organizacemi, krajskými úřady nebo obcemi, a také poskytování těchto dat na vyžádání. Požadovat lze například informace o míře hluku, prachu či emisí emisí v konkrétní lokalitě. Žádat lze rovně informace o vlivu staveb na životní prostředí nebo o využívání přírodních zdrojů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí