zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České nátěry by mohly čistit čínský vzduch

12.12.2014
Ovzduší
České nátěry by mohly čistit čínský vzduch

Speciální české nátěry by mohly pomáhat vyčistit čínský vzduch. Patent české firmy bude v příštích měsících v Číně vyzkoušen v pilotním projektu. ČTK to řekl Martin Šiler, místopředseda představenstva společnosti Nordmann's fir environmental technology, který do Číny přijel jako součást podnikatelské delegace prezidenta Miloše Zemana. Čína se dlouhodobě potýká s velmi znečištěným vzduchem. Smog dusí čínská města téměř neustále.

Šiler počítá, že investice spojené s tímto projektem a dalšími dvěma projekty dosáhnou během pěti let až 400 milionů eur (11 miliard korun).

Čína podle něj začala v posledních letech masivně podporovat investice do zlepšení životního prostředí. V zemi tak je velký zájem o nové technologie, jako je patent na fotokatalické nátěry. Ty zjednodušeně řečeno při slunečním svitu odbourávají z ovzduší škodlivé látky, poznamenal Šiler. Pokud by byl o nátěry zájem, mohl by v Číně vzniknout závod na jejich výrobu.

Memorandum, které plánuje Šiler v pondělí se svým čínským partnerem podepsat, počítá také s projektem na čištění vody a s vybudováním společné česko-čínské průmyslové zóny pro ekologické technologie.

Že je Čína slibným trhem pro firmy zabývající se čištěním vody nebo vzduchu či skladováním odpadů, potvrzuje i bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. V Číně je rovněž členem podnikatelské delegace cestující s prezidentem Zemanem. V zemi zastupuje společnost StrategyOne. "Moje firma reprezentuje středně větší české firmy, které se zaměrují na správu odpadu a jeho energetické využití, kvalitu ovzduší a čištění odpadní vody," řekl ČTK.

V Číně jedná s několika partnery, případné dohody se prý ale protáhnou. "Jsou to investice, které jsou dlouhodobé a které jsou hodně velké svým objemem," poznamenal. Jedná se podle něj třeba o technologie na čištění vzduchu.

České technologie z oblasti čištění vzduchu a vody několikrát také během své návštěvy Číny podpořil i Zeman.
Karel Čapek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí