zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malá vodní elektrárna šetrná k životnímu prostředí

05.11.2014
Vodní energie
Malá vodní elektrárna šetrná k životnímu prostředí

Technologie pro malé vodní elektrárny Water Vortex Power Plant je inovativní v řešení konstrukce, je vhodná pro toky s malým spádem zhruba jednotek metrů a malým průtokem vody. Využívá principu víru - voda se přivádí tangenciálně do kruhového bazénu se spodním odtokem a vzniklý vír roztáčí centrálně umístěné lopatkové kolo s velkou plochou. Protože vodní kolo nepracuje s velkým tlakovým spádem jako klasické turbíny, umožňuje vodní elektrárna také bezbariérový přechod pro ryby. Voda se navíc při průchodu elektrárnou efektivně provzdušňuje bez vynaložení další energie. Technologie získala cenu Watt d'Or Energy Price.

O podobnou technologii pro malé vodní elektrárny vhodné pro domácnosti nebo malé obce a šetrné k životnímu prostředí se zajímala i česká firma Vortex ecoligent. O propojení původce a příjemce technologie se postarali pracovníci projektu Enterprise Europe Network Technologického centra AV ČR, kteří zajistili vytipování vhodné technologie, veškeré kontakty i možnost ukázky technologie v provozu.

Vize švýcarské firmy Vorteco je rozšířit tuto technologii do celého světa, kde má být její umístění vždy pečlivě vyprojektováno pomocí speciálního softwaru tak, aby elektrárna neničila ráz krajiny, spíše naopak se v projektu počítá s renaturalizací okolí vodního toku.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí