zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

REC Group postaví ve Starém Městě továrnu na výrobu pěnového skla

07.11.2014
Odpady
Recyklace
REC Group postaví ve Starém Městě továrnu na výrobu pěnového skla

Skupina REC Group postaví ve svém areálu ve Starém Městě továrnu na výrobu pěnového skla. Investice přijde na zhruba 90 milionů korun a přinese několik desítek pracovních míst. Továrna by měla být uvedena do provozu na jaře příštího roku, sdělila dnes ČTK společnost v tiskové zprávě.

Pěnové sklo je nehořlavý izolační prvek vyrobený ze skleněných střepů. "Zpracování skla je dalším střípkem do naší mozaiky recyklace odpadů. Veškerý odpad se snažíme smysluplně využít. Skládka je až na posledním místě. Například 30.000 pivních lahví postačí na izolaci základové desky rodinného domu a úpravy okolního terénu," uvedl generální ředitel REC Group Bronislav Janeček.

Podle zástupců společnosti bude nová továrna teprve druhou fabrikou na výrobu pěnového skla v Česku. Bude se rozkládat na 4200 metrech čtverečních a výroba bude rozdělena do několika budov, a to objektu hlavní technologie a skladů vstupních surovin a hotových výrobků. Hlavní technologie se buduje v objektu bývalé řízkárny původního cukrovaru bratří Mayů, který vznikl v roce 1849.

"Očekáváme, že naše technologie semelou za jednu hodinu šest tun skelné moučky, což představuje téměř sedm metrů krychlových pěnového skla," doplnil Janeček.

Výrobní technologie spočívá v rozdrcení odpadových střepů na skelnou moučku, která je následně smíchána s chemickými činidly. Po roztavení pokračuje řízené tavení při teplotách 800 stupňů Celsia a následné ochlazení. "Jde o čím dál více žádaný stavební prvek, neboť je zcela ekologický, odolný vůči vnějším vlivům, lehce manipulovatelný a znovu stoprocentně recyklovatelný," uvedla REC Group v tiskové zprávě.

REC Group (Recyklační Ekologické Centrum) byla založena v roce 1998 a dříve nesla název Kovosteel. Skupinu tvoří sedm společností, které se zabývají likvidací odpadů a jejich zpracováním, demolicemi, rekultivací, ekologickým poradenstvím, vzděláváním a dalšími službami. V areálu má i atrakce, které slouží k ekologickému vzdělávání veřejnosti, například zvířata vytvořená z kovového odpadu - kovozoo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí