zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Opravna s kavárnou v jednom poprvé v Česku

05.11.2014
Recyklace
Opravna s kavárnou v jednom poprvé v Česku

V sobotu 8. listopadu se v Praze-Vršovicích koná historicky první opravárenské setkání, známé z desítek světových zemí a měst. Lidé sem mohou přinést své rozbité výrobky a opraváři mnoha oborů jim je za rozumnou cenu u kafe či čaje opraví.

,,Jde o obdobu akce známé z mnoha světových měst jako Repair Café. Zvolili jsme však český název OpraKavárna. Na místě se sejdou opraváři všeho možného a přijímají zákazníky z řad veřejnosti. Ti jim nosí po celý den své rozbité výrobky, opraváři jim jeopraví a inkasují za to domluvené peníze," vysvětluje podstatu jeden z organizátorů Jan Charvát. Pokud výrobek na místě opravit nelze, například chybí náhradní díly, oba si vymění kontakty a domluví se na jindy. Pro neopravitelné výrobky bude na místě přistaven kontejner firmy REMA Systém, kde bude možné výrobky (pouze elektro) zdarma odevzdat k ekologické recyklaci.

,,Snad každému se doma válí něco, co je mu líto vyhodit. Dříve hojně rozšířených opraven je ale kvůli konzumně nastavené ekonomice dnes už pomálu a bývají těžko dostupné, značkové servisy jsou zase nesmyslně drahé. Tady bude více opravářů na jednom místě, takže si zákazníci můžou přinést více výrobků najednou a ušetří čas i peníze. V neposlední řadě zde třeba potkají zajímavé lidí," doplňuje myšlenku Pavel Latoň. Momentálně je na akci přihlášeno zhruba šest opravářů, kteří disponují vlastním nářadím a na místě si troufnou na opravy PC, mobilů, notebooků, nábytku, kol, elektroniky či audia. Účast přislíbila i švadlena se šicím strojem, která přímo na místě opraví či přešije oblečení a jiný textil, zatímco zákazníci se občerství a podívají se na umění jednotlivých opravářů. Vstupné na akci je 100 Kč, pokud však zákazník přijde s rozbitým výrobkem, tentokrát vstup neplatí. Káva, čaj a drobné občerstvení je díky grantu od Nadace Vodafone zdarma. OpraKavárna bude putovní, už v lednu by příští měla být v Brně. Projekt má za cíl posílit místní komunity, snížit nezaměstnanost obtížně zaměstnatelných skupin obyvatel a tím posílit místní ekonomiky, v neposlední řadě předcházet vzniku zbytečného odpadu tím, že výrobkům prodlouží život.

Jde zároveň o první veřejnou akci projektu Opravárna.cz. Web www.opravarna.cz sdružuje šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. Má za cíl oživit opravárenství a místní ekonomiku, zvýšit zaměstnanost a předcházet vzniku odpadu zbytečným vyhazováním výrobků, které je ještě možné dále užívat. Do projektu se může přes připravený formulář na stránkách www.opravarna.cz během minuty zdarma zaregistrovat kdokoliv, kdo něco umí od žen na mateřské dovolené, přes studenty technických oborů po nezaměstnané, hendikepované či šikovné seniory nebo i lidi, kteří jsou ochotni se něco nového naučit. Web je určen také pro profesionální opraváře, kteří například mají problém se sehnáním zakázek. V tuto chvíli je projekt ve fázi registrací dalších opravářů, kterých je zde již několik set, ze všech koutů republiky. Zakázky jim budou moct zákazníci skrz internet zadat nejpozději do konce roku, web se momentálně programuje.Více informací o projektu Opravárna ZDE: opravarna.cz

Rekapitulace:

Co:Oprakavárna

Kdy: 8. listopadu 2014, 10 - 17 hodin

Kde: Altajská 2, Praha - Vršovice, u tramvajové zastávky KOH-I-NOOR, v prostorech dílny Zdrojovna, ve dvoře za bazarem. Bezproblémové parkování.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí