zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP jde příkladem: chrání ptáky před nárazy do prosklených ploch

09.11.2014
Příroda
MŽP jde příkladem: chrání ptáky před nárazy do prosklených ploch

Ministerstvo životního prostředí se aktivně zapojilo do ochrany ptáků před nárazy do velkých prosklených ploch. Po nárazu do skel kancelářských budov, protihlukových zábran u dálnic či zastávek MHD v Evropě každý rok zahyne až 100 milionů ptáků. Ve spolupráci s ornitology proto MŽP vytipovalo tři nejrizikovější místa na budově úřadu, kde nechalo instalovat speciální ochranné samolepky. U dalších rizikových skleněných ploch pak brání nárazům ptáků vnější žaluzie.

,,Málokdo si uvědomuje, jak je sklo a další podobně průhledné materiály pro ptáky nebezpečné. Ti do zrcadlících se nebo naopak čirých skleněných ploch narážejí a často po nárazu hynou. Řešení je přitom velmi snadné, a to velkou prosklenou plochu dostatečně rozčlenit instalací speciálních samolepek. Proto jsme spolu s odborníky z České společnosti ornitologické na budově MŽP vyhodnotili 3 nejrizikovější místa, kde jsme zaznamenali nárazy ptáků. Na těchto sklech jsme nechali odbornou firmou instalovat ochranné samolepky nebo nárazům ptáků do prosklených tabulí oken zabrání vnější žaluzie," prozrazuje náměstek ministra pro ochranu přírody a krajiny Vladimír Dolejský.

Závažnost problému s nárazy do skleněných ploch je srovnatelná s úhyny ptáků způsobenými dopravou nebo energetikou. Největší riziko pro ně představují zejména transparentní výplně protihlukových stěn podél silnic a železničních koridorů, prosklené zastávky hromadné dopravy, ale i velké skleněné plochy kancelářských budov. Po nárazu do skel v Evropě každý rok zahyne až 100 milionů ptáků. Velké prosklené plochy je proto třeba rozčlenit speciálními polepy např. v podobě geometrických obrazců nebo vertikálních pruhů. Často se užívají i siluety dravců, které se ale neukazují jako příliš účinné.

Na opatření k ochraně ptactva a dalších živočichů bude možné čerpat dotace v novém Operačním programu Životní prostředí 2014-2020. Návrh operačního programu má nyní na stole ke schválení Evropská komise. Čerpání finančních prostředků z něj bude možné od roku 2015.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí