zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soudní dvůr EU zamítl odvolání Itálie kvůli nelegálním skládkám

07.11.2014
Odpady
Šlendryján
Soudní dvůr EU zamítl odvolání Itálie kvůli nelegálním skládkám

Soudní dvůr Evropské unie dnes potvrdil předchozí soudní rozhodnutí týkající se ilegálních skládek v Itálii. Itálie i podle názoru soudního dvora nedokázala těmto skládkám, množícím se v oblasti Neapole, zabránit. Soud zamítl odvolání italské vlády a potvrdil rozsudek nejvyššího soudu EU z roku 2007, který blokuje přes 46 milionů eur (1,3 miliardy Kč) z evropských fondů.

Tyto peníze měly být součástí programu, který z poloviny financovala EU a z poloviny Itálie a který měl řešit problém s odpadem v oblasti Kampánie. V tomto kdysi nejúrodnějším kraji Itálie se hromadí toxický odpad navzdory vládním slibům, že problém vyřeší.

Skládky se často spalují, což je považováno za příčinu zvýšeného výskytu rakoviny mezi obyvatelstvem. Za krizovou situaci s odpadem v neapolském kraji stojí podle agentury Reuters mafie, která si z tohoto citlivého odvětví udělala výnosný podnik. Skandál nabyl s časem rozměrů, které přesahují region Kampánie, protože mnozí provozovatelé skládek začali obchodovat i s odpadem ze zahraničí.

Poslankyně italské Demokratické strany Miriam Cominelliová dnes požádala ministerstvo ochrany životního prostředí, aby vyšetřilo obvinění, že odpad se nelegálně dováží i do okolí severoitalského města Brescia.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí