zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na podporu úspor energií má jít příští rok 30 milionů korun

14.11.2014
Energie
Na podporu úspor energií má jít příští rok 30 milionů korun

Na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů energie by příští rok mělo jít 30 milionů korun. S částkou počítá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v rámci programu Efekt, který každoročně vypisuje. Výše podpory by tak měla zůstat stejná jako v letošním roce. Materiál na své středeční schůzi projednají ministři.

Program slouží k podpoře projektů menšího rozsahu. V jeho rámci mohou například obce žádat po státu podporu malých investic při snižování energetické náročnosti budov nebo veřejného osvětlení. Z programu lze také financovat vzdělávací akce v oblasti energetiky pro veřejnost. Podporované je bezplatné poradenství, vydávání publikací či pořádání seminářů.

Program Efekt byl založen v roce 1998, to je ještě před vstupem Česka do EU. Slouží jako doplněk pro operační programy a národní programy, jako je Nová zelená úsporám.

Ministerstvo uvedlo, že jeho výhodou je nižší administrativní náročnost pro žadatele v porovnání s operačními programy. Specialitou programu je, že dotace je možné čerpat dopředu, a nikoli až po ukončení akce, jako tomu je u většiny ostatních programů.

Materiál počítá s tím, že projekty bude možné přihlásit do 28. února 2015. Výjimkou jsou žádosti o dotaci na Energetická konzultační a informační střediska, které je potřeba připravit ještě do konce letošního roku. Všechny informace, včetně potřebných formulářů a přesného návodu k podání projektů jsou dostupné na portálu www.mpo-efekt.cz.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí