zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podloží parku Podyjí na Znojemsku představuje nový geopark

16.11.2014
Geologie
Podloží parku Podyjí na Znojemsku představuje nový geopark

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území. Na jedno místo nechala těžkou technikou svézt z různých míst parku balvany, na nichž kameníci vytvořili výbrusy tak, aby se turisté mohli podívat i na jejich strukturu. ČTK to řekl David Grossmann z vedení národního parku.

"Jsou to pomyslné základní stavební kameny Podyjí. Vytvořili jsme také písemného průvodce geoparkem, který vysvětluje, jak byly tyto horniny kdysi využívány," uvedl Grossmann.

Mezi exponáty nechybí například amfibolit. Jde o horninu, která se nachází mezi Podhradím a Vranovem nad Dyjí. Je z něj postavena hráz Vranovské přehrady, jedné z největších nádrží v zemi.

V expozici je i bítešská ortorula. Jde o vyvřelinu typickou pro skalní výběžky mezi Vranovem a Lukovem. V minulosti se z ní stavěly kamenné ohrady, které dosud stojí v Čížově. V geoparku najdou příchozí i žulové balvany opracované řekou Dyjí z lokality Devět mlýnů nebo železitý pískovec. Lidé jej mohou najít na Kraví hoře u Znojma a používal se ke stavbě vinných sklípků.

"Expozice by neměla sloužit jen k poznání hornin, ale je i vhodným místem k relaxaci. Využít ji mohou děti ke svým hrám nebo dospělí ke zklidnění či meditaci mezi opracovanými kameny," dodal Grossmann.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí