zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číslo týdne: 550. Fosilní paliva spolkla loni ve světě dotace za 550 miliard dolarů a brzdí potřebné inovace

15.11.2014
Energie
Číslo týdne: 550. Fosilní paliva spolkla loni ve světě dotace za 550 miliard dolarů a brzdí potřebné inovace

Celosvětová státní podpora fosilních paliv dosáhla loni již 550 miliard dolarů ročně. Obnovitelné zdroje zajišťují čím dál více energie, i když výdaje na jejich podporu jsou čtyřiapůlkrát nižší - 120 miliard dolarů. Před několika desítkami minut to uvedla Mezinárodní energetické agentura (IEA) v prestižní výroční zprávě [1].

Podle IEA fosilní dotace brzdí rozvoj méně dotovaných obnovitelných zdrojů a moderních technologií. Například v Saudské Arábii se vrátí vícenáklady na dvojnásobně úsporné auto až za šestnáct let, ale bez dotací na benzín by se vrátily již do tří let [1].

Zpráva World Energy Outlook je každoroční a nejzásadnější publikace IEA, která je široce uznávaná jako stěžejní zdroj pro globální energetické analýzy a scénáře [2]. IEA byla založena Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), sdružuje 28 států (včetně České republiky) a zabývá se zejména energetickou bezpečností a ekonomickým rozvojem. Jedná se poměrně konzervativní instituci, jejíž názory nelze považovat za environmentálně orientované.

Podle Hnutí DUHA by i ČR by měla brát varování prestižní organizace (jejímž je členem) zcela vážně. Dotování uhlí, ropy a plynu u nás činí dle OECD téměř 7 miliard korun ročně [3]. Těžba a spalování uhlí jsou navíc nepřímo podporovány směšně nízkými odvody těžařů za těžbu státního nerostného bohatství [4]. Také elektrárenské společnosti jsou nepřímo podporovány tím, že nemusí hradit miliardové škody, které způsobuje pálení uhlí na zdraví a životním prostředí [5].

Vláda by měla splnit svůj slib a připravit zákon, který nebezpečnou závislost na fosilních palivech začne léčit a rozhýbe zateplování domů, investice do rychlé a pohodlné veřejné dopravy, recyklaci odpadů nebo výrobu domácí čisté energie [6]. V Británii se to už povedlo, podobná legislativa snižuje závislost na dovozu ropy a plynu a uhlí o dvě procenta ročně [7].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Globální dotace pro fosilní paliva dosahují ročně čtyřapůlnásobku podpory obnovitelných zdrojů. Dnes vydaná prestižní výroční zpráva Mezinárodní energetické agentury upozorňuje, že tato nerovnováha brzdí modernizaci energetiky a zavádění ekonomických inovací. Také u nás jde podpora fosilních paliv do desítek miliard."

,,Česká republika by měla brát varování Mezinárodní energetické agentury velmi vážně a snížit svoji kritickou závislost na stále dražších fosilních palivech. Jen tak ochrání rodiny a firmy před vyššími a vyššími účty. Prosadit zákon, který spotřebu ropy, plynu a uhlí srazí, je jeden z klíčových úkolů české vlády, k němuž se zavázala ve svém programovém prohlášení."


Kontakty:

Jiří Koželouh
, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí