zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Liberci roste zájem o třídění bioodpadu, město nabízí popelnice

19.11.2014
Bioodpady
Urbánní ekologie
V Liberci roste zájem o třídění bioodpadu, město nabízí popelnice

Zájem o třídění biologicky rozložitelného odpadu v Liberci roste, vedle kompostérů teď radnice lidem nabízí speciální popelnice. Domácnosti o ně mohou žádat do konce listopadu. Zatím si popelnici objednalo zhruba 200 Liberečanů. Nejvíc zájemců magistrát eviduje z Lidových sadů, hodně žádostí přišlo také z Dolního a Horního Hanychova, řekla ČTK mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Žádosti ale přišly podle Minstrové téměř ze všech částí města. "Kromě majitelů rodinných domků se zahrádkami si o přidělení popelnice požádali i obyvatelé bytového domu Sluneční stráň v Harcově, kde mají předzahrádku," poznamenala. Hnědá popelnice na bioodpad má obsah 120 litrů, je speciálně odvětrávaná a s dvojitým dnem. Určena je na zbytky ovoce, zeleniny, pečiva, skořápky, zbytky lepenky, papírové ubrousky i posekanou trávu či plevel a další biologický rozložitelný odpad z domácnosti.

Popelnice dosud město přiděluje jen lidem z rodinných domků. Svozová společnost je na stanoviště rozveze na jaře příštího roku, za jejich vyvážení nebudou lidé platit. "Třídění bioodpadu na sídlištích chceme v budoucnu řešit nějakým jiným způsobem, protože by všem obyvatelům velkého panelového domu samozřejmě jedna popelnice nestačila," vysvětlila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). "Podle dosavadního zájmu lidí předpokládáme, že 500 popelnic, které máme nachystané, si lidé brzy rozeberou," dodala.

Od Nového roku budou obce a města muset kromě sběru papíru, plastů a skla zajistit i třídění bioodpadu. Liberecká radnice ho testuje už od roku 2009. "V současné době je rozmístěno 90 nádob na bioodpad hlavně v oblasti Lidových sadů," řekla Minstrová. K tomu město na jaře a na podzim přidává ještě velkoobjemové kontejnery hlavně na zelený odpad ze zahrad. Bioodpad mohou lidé odvézt i do sběrných dvorů v Ampérově ulici a v ulici Dr. Milady Horákové. Magistrát také každý rok organizuje soutěž, kde mohou zájemci vyhrát kompostér. "Rozdali jsme jich tak v minulých letech více než tisíc," dodala mluvčí.

Největší zkušenosti s tříděním bioodpadu v Libereckém kraji mají v České Lípě, kde systém zavedli už v roce 2008. "V rámci projektu jsme nakoupili téměř 800 nádob na tento odpad a lidé o ně mohou na radnici požádat," řekla ČTK mluvčí tamní radnice Kristýna Brožová. Určeny jsou hlavně do lokalit s rodinnými domy. Také v Semilech mají dlouholeté zkušenosti s tříděním bioodpadu. Lidé na sídlištích mají možnost třídit do speciálních hnědých popelnic, majitelům rodinných domů zapůjčí radnice kompostér.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí