zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové v Brně zahájili prodej jedlí bělokorých v květináčích

30.11.2014
Příroda
Ekologové v Brně zahájili prodej jedlí bělokorých v květináčích

Ekologové zahájili dnes v Brně prodej jedliček bělokorých v květináčích, které mohou lidé použít jako vánoční stromky a na jaře je společně vysadit v lese. Letos nabídnou 615 půlmetrových jedlí, každou za stokorunu. Akci pořádají už 15 let. Za tu dobu lidé vysázeli v příměstských lesích zhruba hektar nového jedlového lesa, řekl dnes ČTK Pavel Mauer ze školního lesního podniku Mendelovy univerzity, který sázení koordinuje.

Prodej živých jedliček je alternativou pro ty, kteří nechtějí, aby jejich vánoční strom skončil po svátcích na smetišti. Lidé si je mohou koupit v pěti ekologických centrech v Brně. Nejvíce, kolem 400, se jich prodá v Zeleném domě v Panské ulici.

Ke každému ze stromků dostávají kupující i podrobný návod, jak se o něj mají přes zimu starat. Ekologové pak na jaře majitele těchto sazenic vyzvou, aby je vysadili mezi Brnem-Soběšicemi a nedalekým Vranovem. Obvykle je při akci vysazeno 200 jedlí.

"Zbytek zdobí zahrady u domů, chat a chalup. I z toho máme radost," řekla dnes ČTK Markéta Honzová z Ekologického institutu Veronica, který se na prodeji sazenic jedlí podílí.

Ekologové záměrně prodávají jedle bělokoré. Jde o původní dřevinu v Čechách a na Moravě, která ale z lesů v uplynulých desetiletích kvůli intenzivní těžbě téměř vymizela.
Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí