zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak dál po komunálních volbách? Inspiraci nabídla Konference Národní sítě Zdravých měst

26.11.2014
Urbánní ekologie
Zdraví
Jak dál po komunálních volbách? Inspiraci nabídla Konference Národní sítě Zdravých měst

Za účasti mnoha vzácných hostí a zájemců o témata spojená s udržitelným rozvojem obcí proběhla v Kaiserštejnském paláci v Praze na Malé Straně konference Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM). Mezi hlavní témata akce patřily postupy správného řízení obcí a měst směrem k jejich vyváženému rozvoji, konkrétní kroky i překážky na této cestě představili zástupci šesti míst z Česka. Tématem bylo rovněž dobrovolnictví a jeho využití v praxi měst. Dvoudenní konference přinesla řadu inspirací i pro nově zvolené zastupitele a radní.

21. Konference Národní sítě Zdravých měst proběhla pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny PČR Jana Bartoška a ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Úvodní slovo pronesla Alena Šteflová, ředitelka České kanceláře Světové zdravotní organizace v Praze. Ze své pozice může srovnávat roli a působnost sítí Zdravých měst v Evropě, zdůraznila tak zejména šíři aktivit právě české sítě a to, jakou pomoc asociace svým členům poskytuje. Zahajovací blok konference, ve kterém více než stovku hostů dále uvítali předseda NSZM Petr Hermann a ředitel asociace Petr Švec, byl završen slavnostním podpisem dohody o spolupráci mezi asociací Zdravých měst a Hasičským záchranným sborem ČR. Jeho generální ředitel Drahoslav Ryba dodal ,,Tento podpis je logickým završením spolupráce mezi oběma organizacemi - oběma jde o kvalitu života a bezpečnost občanů. Věřím, že naše užší kooperace přispěje k hledání a sdílení inspirace v tom, jak jsou obce připraveny a jak řeší krizové situace, jakými jsou nejen požáry, ale i další, v poslední době stále častější, živelné pohromy."

Dopolední panelová diskuse byla věnována tématu dobrovolnictví a jeho praktickým ukázkám. Své zkušenosti zde představili jak odborníci s dlouholetou praxí v této oblasti, tak praktici z měst. Jiří Tošner z Národního dobrovolnického centra HESTIA, Hana Rabenhauptová ze Zdravého města Prachatice, Lenka Černá z Dobrovolnického centra Ústí nad Labem a Dagmar Fousková ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX nabídli účastkům své pohledy z praxe dobrovolnictví. Byly představeny nově vzniklé tematické publikace - jednak metodika určená především obcím a dobrovolnickým organizacím, které s obcemi chtějí spolupracovat, dále pak publikace se sebranými příklady z praxe, a to nejen z Česka, ale i ze Slovenska či Litvy. Rovněž byl promítnut krátký dokument mapující dobrovolnické aktivity v Opavě, zmíněném Ústí nad Labem či na Vsetíně.

Jak dál po komunálních volbách? Praktickou inspiraci nově zvoleným zastupitelům nabídli v odpolední části zástupci samospráv, které patří k ,,nejudržitelnějším" v Česku - tedy těch, které naplňují nejvyšší příčky mezinárodní metody místní Agenda 21 (MA21). Tématem spolupráce na rozvoji regionu se představil svazek obcí Drahanská vrchovina, možnosti komunitního života a obtíže s financováním investic v malých obcích byl ukázán na příkladu Křižánek. Vsetín se pochlubil například manažerským účetnictvím či způsobem hodnocení a odměňování vedoucích pracovníků městského úřadu. Zástupci Kopřivnice mimo jiné ukázali průběh a výsledky procesního řízení či zmínili zásadní význam spolupráce města s místními firmami a zaměstnavateli, Litoměřičtí naopak představili aktivity navázané na spolupráci s mládeží. Chrudim, jako město s prokázanou nejvyšší kvalitou MA21, se na konferenci prezentovala například svým strategickým plánem - způsobem přípravy, projednání s veřejností a plánem průběžné práce s dokumentem ve vazbě na rozpočet. U všech zmíněných samospráv, členů Národní sítě Zdravých měst, je dlouhodobé plánování s občany i systémový postup a expertní posuzování vyváženosti rozvoje již samozřejmostí. Prezentující ukázali, co se jim podařilo v roce 2014 a jaké výzvy před nimi teď leží. Navázala živá diskuse a řada dotazů z pléna. Zástupci uvedených čtyř měst, malé obce a mikroregionu převzali za tyto své aktivity ocenění ze strany Ministerstva životního prostředí i Národní sítě Zdravých měst. Závěrečné slovo k prezentacím i celkově k postupu obcí k udržitelnému rozvoji přednesl poslanec Parlamentu ČR Herbert Pavera: ,,Místní Agenda 21 a Zdravé město nám pomáhá zkvalitňovat veřejnou správu a spolupráci s občany. Zpětná vazba od nich je neocenitelná a stojí za to o ni usilovat".


Součástí 21. Konference NSZM je také návazné metodické setkání včetně individuálních konzultací, které se uskuteční 26. listopadu v Paláci YMCA. Více informací k akci naleznete na www.ZdravaMesta.cz/konference2014. Na této adrese budou zveřejněny také uvedené prezentace a fotografie z akce

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí