zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V nové továrně splachují toalety dešťovou vodou

01.12.2014
Voda
Firemní ekologie
V nové továrně splachují toalety dešťovou vodou

Má o polovinu nižší provozní náklady na energii než běžný výrobní závod a díky tomu, že ke splachování toalet a zalévání zeleně využívá dešťovou vodu, i o polovinu nižší spotřebu pitné vody. Nová výrobní hala strojařské společnosti Lincoln CZ ze švédského koncernu SKF v Chodově na Sokolovsku splňuje ty nejnáročnější mezinárodní parametry.

"Při přípravě celé stavby jsme úzce spolupracovali s projektantem, aby navrhl budovu, která bude přínosem pro naše zaměstnance i životní prostředí," uvedl k tomu ředitel závodu SKF Martin Zvěřina. Firma již v Chodově tři haly provozuje a s novostavbou se její prostory rozšířily na necelých 16 tisíc metrů čtverečních.

O tom, že nejvýznamnější závod koncernu SKF pro výrobu mazacích systémů v Evropě je mimořádně šetrný k životnímu prostředí, svědčí i fakt, že jako jediná výrobní hala ve střední Evropě získala mezinárodní certifikaci LEED Platinum. Ta hodnotí vliv stavby na životní prostředí v různých fázích jejího životního cyklu - od výstavby až po její běžný provoz.

"V regionu střední a východní Evropy se jedná o první výrobní provoz, který získal toto nejvyšší ocenění," potvrdil Petr Vogel ze společnosti EkoWATT, který vedl tým připravující certifikaci a koordinoval projekt i stavbu.

Vedle výrazně nižší spotřeby energie a pitné vody, než bývá v nově postaveném výrobním závodě běžné, mají v chodovské fabrice LED svítidla, která jsou regulována podle přítomnosti osob a denního světla. Díky kvalitní vzduchotechnice je do budovy přiváděn čerstvý vzduch s optimální vlhkostí řízený podle obsahu CO?. Celá budova je pak monitorována inteligentním systémem řízení budovy s podrobným sledováním spotřeb. Firma také investovala osm milionů korun do přesunutí autobusové zastávky blíže ke vchodu do závodu, aby zaměstnance motivovala k omezení dopravování se do práce automobily.

Koncern SKF vyrábí mazací systémy, jež se používají v různých odvětvích průmyslu od strojírenství přes těžařství až po automobily. V novém závodě vznikne 200 nových pracovních míst a jejich celkový počet se tak rozšíří na 500 lidí. Investice do nového závodu si vyžádala na 300 milionů korun a vícenáklady na opatření šetrná k životnímu prostředí z toho podle Vogla tvořily zhruba desetinu.

Certifikát LEED Platinum mají v tuzemsku další čtyři budovy, ale jedná se o administrativní centra v Praze, pro něž bylo v několika parametrech jednodušší dosáhnout na nejvyšší úroveň.


52 %

O tolik má nová továrna firmy Lincoln CZ nižší spotřebu pitné vody než běžný výrobní závod.

AUTOR: Martina Marečková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí