zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické dotace pro bytové domy odstartují příští rok v březnu

08.12.2014
Ekologické stavění, bydlení
Ekologické dotace pro bytové domy odstartují příští rok v březnu

Dotace na stavbu či rekonstrukci nízkoenergetických bytových domů odstartuje Nová zelená úsporám (NZÚ) nejspíš v březnu 2015.

Na setkání Stavebního fóra to řekl Leo Steiner, náměstek ředitele Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Připraveno je podle předběžných odhadů 1,6 miliardy korun, z toho na bytové domy by mohla jít polovina. Kolik přesně bude mít program k dispozici, záleží na obchodování s emisními povolenkami. Jde o návrh fondu, který ještě musí schválit ministr životního prostředí a ministryně pro místní rozvoj.

"Výzva pro bytové domy v programu Nová zelená úsporám by měla být vyhlášena na jaře příštího roku. Zhruba je plánována na březen s tím, že je nutná koordinace s ostatními programy, jako jsou IROP nebo Panel 2013+," uvedl Steiner.

Program NZÚ na zateplení rodinných domů aktuálně eviduje podle webu SFŽP více než 3700 žádostí za téměř 780 milionů. Vyčerpat se může až 1,9 miliardy, Ministerstvo životního prostředí proto v říjnu prodloužilo termín podání žádostí do konce roku. Podle tempa čerpání odborníci odhadují, že v programu by mohla zbýt až miliarda.

Nevyčerpané peníze z letošního roku se podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové převedou do výzvy pro rodinné domy a na podporu bytových domů; aktuální podmínky se vyjednávají s MMR.

Novinkou je, že žadatel o stavbu energeticky minimálně náročného bytového domu nejspíš nebude muset mít žádné vlastní prostředky. "Budeme poskytovat nevratnou podporu zhruba mezi 15 až 30 % z celkových nákladů s tím, že tam chceme zakomponovat ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB) možnost půjčit si na spolufinancování a předfinancování v rámci programu Panel 2013+," řekl Steiner.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí