zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavaře čeká rok ve znamení žalob

08.12.2014
EIA
Stavaře čeká rok ve znamení žalob

Příští týden sněmovna schválí novelu, která zásadně ovlivní, jakou rychlostí se v Česku bude po Novém roce stavět. Jedná se o posuzování vlivů na životní prostředí a podmínky, za kterých budou investoři toto povinné razítko získávat. Původní tvrdý návrh, kdy měla žaloba třeba proti územnímu či stavebnímu povolení celou stavbu automaticky zastavit, dokud o ní nerozhodne soud, platit nebude.

Poslancům se podařilo s ministerstvem životního prostředí domluvit na měkčím kompromisu: bude i nadále na rozhodnutí soudu, jestli žalobě přizná odkladný účinek. Novinka ovšem je, že se nad tím soud zamyslí pokaždé. "A to bez ohledu na to, zda to žalobce navrhne, nebo nikoli," říká Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Úplně jednoduché to ale nebude. I když soud řekne, že žaloba odkladný účinek nemá, stavba se zpomalí. Investor sice bude moci dokončit krok, proti kterému někdo podal žalobu, ale se vším dalším musí počkat až do pravomocného rozhodnutí. Například pokud občanští aktivisté u soudu napadnou územní rozhodnutí, nemůže si investor zajít pro stavební povolení -bez ohledu na to, jestli žaloba bude, nebo nebude mít odkladný účinek. Dokončit půjde jen územní řízení.

Žalobu bude moci podat jakékoli občanské sdružení, které má aspoň tři členy a opře se o dvě stovky úředně neověřených podpisů. "Nevládní organizace se budou moci domáhat soudního rozhodnutí v každém okamžiku povolovacího procesu. Zejména v navazujících řízeních, a to už jsou chvíle, kdy investor vynaložil statisíce," namítá Jan Zahradník z ODS.

Novela soudům nařizuje 150denní lhůtu, v níž musejí rozhodnout, ale ministerstvo spravedlnosti už upozornilo, že to tak v praxi nebude. Časové omezení považuje za nepřípustný zásah do soudní nezávislosti.

Česko je v patové situaci. Vyjít veřejnosti víc vstříc v rámci povolování staveb mu nařídila Evropská komise. Vlády dlouhá léta ignorovaly, že český zákon je v tomto ohledu diskriminační. Výsledkem je, že komise trvá na mnohem přísnějších podmínkách, než jaké jsou v unii standardem.

Ministři teď slibují, že od roku 2016 bude všechno jednodušší. To má začít platit úplně nový zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). "Nabídneme opravdové řešení, mnohaleté martyrium investorů výrazně zkrátíme zavedením jednotného povolovacího řízení," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Mezi stavaři i politiky však panuje obava, že prosadit jedno povolovací řízení, které by nahradilo řetězec navazujících papírování a získávání razítek, u kterého vždy může přijít žaloba, bude složité -zvláště když se od příštího roku posuzování vlivů na životní prostředí tak zpřísní.

AUTOR: Kateřina Surmanová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí