zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německý plán na snižování emisí prý omezí poptávku po povolenkách

10.12.2014
Ovzduší
Německý plán na snižování emisí prý omezí poptávku po povolenkách

Nový plán německé vlády na snižování emisí oxidu uhličitého ještě více omezí poptávku po emisních povolenkách a podkope již tak nefunkční systém obchodování s těmito povolenkami v Evropě. Německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl nový eurokomisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Caňete.

"Dohodnuté dodatečné redukce emisí v elektrárenském sektoru způsobí mimo jiné další pokles poptávky po povolenkách," uvedl Caňete. "To bude mít dopady na systém obchodování s povolenkami (ETS), což v rámci revize ETS důkladně prozkoumáme," dodal.

Německý kabinet ve středu schválil plán, který má do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého až o 78 milionů tun. Jde přitom o klíčový plán ve snaze dosáhnout slíbeného poklesu emisí o 40 procent ve srovnání s úrovní v 90. letech.

Systém obchodu s povolenkami ETS zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění emisí, po jejichž překročení se musejí kupovat povolenky. Ekonomická krize však snížila produkci a tím i emise, takže povolenek je na trhu nadbytek. Cena jedné povolenky kvůli tomu spadla pod sedm eur z více než 30 eur v roce 2008, což snižuje motivací firem k investicím do úspor energie.

Evropská komise již představila plán, jehož cílem je podpořit cenu postupným stahováním části povolenek z trhu. Členské státy Evropské unie se ale ještě nedohodly na tom, jak rychle by se měl tento plán realizovat, podotýká agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí