zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Požadujte značku kvality FSC - pomozte našim lesům

13.12.2014
Les
Požadujte značku kvality FSC - pomozte našim lesům

Hnutí DUHA dnes zveřejnilo čtyři doporučení k výběru dřevěných výrobků. Zakoupením dárku s certifikátem FSC [1] může každý pomoci zlepšit zdravotní stav našich lesů, který patří mezi nejhorší v Evropě a od roku 2000 se dál zhoršuje [2]. Uvádí to aktuální Zpráva o stavu životního prostředí, kterou nedávno projednala vláda.

Výrobky označené logem FSC (Forest Stewardsip Council) prokazují, že použité dřevo pochází z lesů, kde se zdravě hospodaří. Pravidla FSC pro ČR vyžadují např. vysazovat pestřejší skladbu místních druhů dřevin a omezují holosečné způsoby těžby či chemické postřiky porostů. Zákazníci tak mají možnost výběrem výrobků s certifikátem FSC podpořit takové hospodaření, které vede k zdravějším lesům. Hnutí DUHA ovšem zároveň upozorňuje, že doprava zahraničních výrobků zatěžuje životní prostředí.

Hnutí DUHA proto před Vánoci spustilo webovou stránku http://hnutiduha.cz/temata/jak-nakupovat-vanocni-drevene-darky, na které lidem doporučuje:

1. Žádejte především výrobky z českého dřeva s FSC značkou
2. Zvolte výrobek z českého dřeva bez FSC značky, není-li daný výrobek z českého dřeva s FSC certifikátem k dispozici
3. Není-li ani ten k dispozici, zvolte výrobek ze zahraničí s FSC značkou
4. Nekupujte výrobky z tropického dřeva s ohledem na kritickou situaci při ničení tropických deštných lesů (v případě skutečné nutnosti kupujte pouze ty s FSC certifikátem)

Také vánoční stromky z lesů, kde se hospodaří zdravě, mají FSC značku. Nepocházejí z plantáží a při jejich pěstování se nepoužívá chemie. Více informací a seznam míst, kde je v u nás možné zakoupit český vánoční stromeček s FSC certifikátem, najdete zde: http://www.czechfsc.cz/novinky/novinky-v-cr/vanocni-stromky-s-fsc-certifikatem-jiz-v-prodeji-178.html

Zlepšení zdravotního stavu našich lesů [3] by mohlo přinést právě dodržování pravidel FSC - přírodě blízké hospodaření, respektování zájmů místních obyvatel, transparentnosti a využívání lokálních dřevařských kapacit. Český národní standard FSC - nejdůležitější zásady, které vlastník lesa, jenž chce získat FSC certifikát, musí dodržet, najdete zde: http://www.czechfsc.cz/data/Cesky_standard_FSC_25_09.pdf

V České republice existují lesní správci, kteří efektivně hospodaří bez používání nebezpečných chemikálií či umělého hnojení, více využívají přirozenou obnovu lesů a podporují místní zaměstnanost. Své hospodaření mají certifikováno podle pravidel FSC. Na rozdíl od našich sousedů je jich ale u nás stále málo [4]. Kvalitní produkty označené FSC přitom vyžaduje stále víc zákazníků. Velká část FSC dřeva se k nám proto musí dovážet.

Dřevěné výrobky se značkou FSC - nábytek, podlahové krytiny, potřeby pro kutily či hračky, ale také například knihy vytištěné na FSC papíru - se stávají podobně úspěšné jako biopotraviny. Proto roste zájem o FSC dřevo u zpracovatelů i prodejců. Například firma IKEA postupně převádí veškerou produkci na FSC surovinu a veřejně se zavázala, že od roku 2020 už nebude využívat jiné než FSC nebo recyklované dřevo. O potřebě lokálního FSC dřeva svědčí také nárůst českých dřevozpracovatelských firem s tímto certifkátem, jejichž počet za posledních pět let vzrostl o více než 300 % [5].

FSC potvrzuje odpovědný charakter lesního hospodaření, zaručuje transparentnost hospodaření (zprávy z lesních auditů jsou veřejně přístupné, kontroly hospodaření probíhají přímo v terénu, mohou se zapojit místní zainteresované subjekty) a má proto trvalou podporu ekologických organizací i ministerstva životního prostředí.

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

,,Každý může pomoci zlepšit zdraví našich lesů, jednoduše tím, že bude přednostně kupovat a po obchodnících požadovat české dřevěné výrobky s FSC značkou. Stejně jako v jiných evropských zemích tak mohou i čeští zákazníci prostřednictvím obchodníků a zpracovatelů dřeva přesvědčit vlastníky a správce lesů, aby se zavázali ke zdravému hospodaření garantovanému FSC certifikátem. FSC je důvěryhodnou, transparentní značkou, uznávanou ekologickými a spotřebitelskými organizacemi, která znamená podstatnou pozitivní změnu našeho lesního hospodaření."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí