zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČR se nelíbí návrh směrnice o omezení emisí ze středních zdrojů

19.12.2014
Ovzduší
ČR se nelíbí návrh směrnice o omezení emisí ze středních zdrojů

Česká republika se dnes v Bruselu zdržela hlasování o návrhu směrnice, která má v budoucnu omezit emise ze středních spalovacích zdrojů, tedy například z kotlů firem či výtopen. Novinářům to po jednání se svými kolegy ze zemí EU řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec. Členské země EU si dnes přesto svou pozici ujasnily a mohou tak začít vyjednávání v Evropském parlamentu. Právě od nich si Praha slibuje změny, které jí umožní směrnici nakonec podpořit.

"ČR se zdržela hlasování. To není u nás úplně běžné, ale my jsme nespokojeni s výsledkem tak, jak zatím dopadá," řekl Brabec. Připomněl, že v Česku budou od roku 2018 platit přísnější limity, než obsahuje návrh. Dnes proto Brabec prosazoval, aby tyto limity také nejpozději od roku 2020 platily na celoevropské úrovni.

Střední zařízení jsou totiž podle ministra významným znečišťovatelem nejen v ČR ale také přes hranice, například z Polska. "Chceme, aby se českým lidem dobře dýchalo," dodal Brabec.

Návrh podle něj obsahuje zbytečně široké, technicky a ekonomicky neodůvodněné výjimky, které jen oddalují efekty směrnice pro evropské ovzduší.

Návrh původně Evropská komise předložila v prosinci 2013 jako součást balíčku, který měl zajišťovat v EU čisté ovzduší. Má se týkat středních spalovacích zdrojů s tepelným příkonem od jednoho do 50 megawattů.

Proti původnímu návrhu ale text, dohodnutý i přesto, že se Česko zdrželo, nyní zavádí různé režimy pro různě velké zdroje s cílem snížit náklady a administrativní zatížení pro ty nejmenší. Prodlužuje také příslušné lhůty pro odlehlé a izolované oblasti, pro zařízení, která se blíží ke konci životnosti nebo pro systémy dálkového vytápění.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí