zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak se chovat v Brně, pokud panují zhoršené rozptylové podmínky

09.01.2015
Ovzduší
Jak se chovat v Brně, pokud panují zhoršené rozptylové podmínky
Jak se zachovat ve dnech, kdy na území města panují zhoršené nebo špatné podmínky k rozptylu škodlivin ve volném ovzduší a kdy monitorovací stanice registrují zhoršenou kvalitu ovzduší:

Zjistěte si aktuální stav ovzduší na webových stránkách města Brna (http://ovzdusi.brno.cz ) nebo na stránkách ČHMÚ (http://www.chmi.cz )

Pokud je index kvality ovzduší v místě Vašeho pobytu uveden jako ,,5", tj. kvalita ovzduší je špatná (barva červená), nebo ,,6", tj. kvalita ovzduší je velmi špatná (barva tmavě červená), řiďte se těmito radami:

  • Pijte dostatek tekutin - zvyšují samočistící schopnost dýchacích cest
  • Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám
  • Vnitřní prostory větrejte pouze krátkodobě a intenzivně (3 - 4x denně)
  • Ve spalovacích zdrojích (kotle, krby atp.) spalujte pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv a jsou ke spalování určená výrobcem spalovacího zdroje, nespalujte žádné materiály venku na otevřeném ohništi
  • Zamyslete se, čím vytápíte svá obydlí - omezte používání spalování ve zdrojích na tuhá paliva (kotle, krby atp.), přednostně využívejte zdroje na zemní plyn
  • Zamyslete se, zda opravdu potřebujete cestovat autem - k cestám po městě využívejte MHD
  • Zdržte se práce s chemickými látkami
  • Zvyšte přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny
  • Naplánujte si alespoň krátký výlet do oblastí s čistším ovzduším
  • Omezte pobyt a fyzickou aktivitu či sport ve venkovních prostorech, zejména v době mezi 6 - 10 a 16 - 20 hodinou

Doporučení, jak se chovat v době smogové situace jsou určena především citlivým skupinám obyvatel, pro které může mít delší trvání "smogu" nepříznivé účinky na zdraví. Citlivou skupinou jsou děti, včetně kojenců a vyvíjejícího se plodu, tedy těhotných. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí (astma, chronická obstrukční choroba plic) a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení (např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci, s oslabenou imunitou apod.).

Problémem při zhoršené kvalitě ovzduší na území města Brna jsou zejména nadlimitní koncentrace jemných prachových částic označovaných jako PM10 resp. PM2,5, tj. zjednodušeně řečeno částic o velikosti max. 10, resp. max. 2,5 um, a na tyto částice navázané polycyklické aromatické uhlovodíky (tzv. PAU), např. benzo(a)pyren.

Mnohé další odpovědi na Vaše případné dotazy z oblasti čistoty ovzduší naleznete na:portal.chmi.cz

ZDROJ: brno.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí