zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brazilské větrné elektrárny dosahují nejvyššího využití výkonu 36 % (tzv. kapacitní faktor)

14.01.2015
Větrná energie
Brazilské větrné elektrárny dosahují nejvyššího využití výkonu 36 % (tzv. kapacitní faktor)

Podle bulletinu vydávaného Sekretariátem plánování a rozvoje energetiky Ministerstva hornictví a energetiky dosahuje kapacitní faktor brazilských větrných elektráren 36 %, oproti 33 % v USA a 32 % v Austrálii. V České republice se využití výkonu větrných elektráren dle některých zdrojů pohybuje kolem 20 %, u novějších elektráren pak až kolem 25 %. Využití výkonu větrných elektráren (tzv. kapacitní faktor) se nevztahuje k účinnosti přeměny energie větru na elektřinu, vyjadřuje pouze, nakolik se průměrný výkon za dané časové období blíží jmenovité hodnotě výkonu větrné elektrárny.ilustrační foto

Využití výkonu brazilských větrných elektráren je dle bulletinu o 53 % vyšší, než je celosvětový průměr. Turecko, USA a Austrálie mají kapacitní faktor mezi 33 % a 32 %. Studie uvádí, že technologické pokroky v oblasti materiálů a velikosti zařízení umožnily zvýšení výroby díky lepšímu využití větru.

Dle studie představoval v roce 2013 podíl větrné energie na globálních energetických zdrojích 2,7 %. Na celosvětové produkci větrné energii měly největší podíl Spojené státy (27 %), následuje Čína (21 %). Brazílie je 15. zemí ve výrobě větrné energie a představuje 1 % světové větrné energetiky. Dánsko má nejvyšší podíl větrné energie na celkové výrobě energie v zemi (32,5 %), následují Portugalsko (23,3 %), Německo (19 %) a Irsko (17,7 %). V ostatních zemích je tento dle bulletinu poměr nižší než 9 %.

Ze všech států Brazílie má stát Ceará největší podíl na brazilské větrné energii (34 %), následuje Rio Grande do Norte a Rio Grande do Sul, každý z těchto států s téměř 20% podílem. Federální stát s nejvyšším využitím výkonu větrných elektráren Bahia s 40,1 %. Odhaduje se, že severovýchod Brazílie představuje 83 % potenciálu větrné energie v Brazílii.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Brazílii.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí