zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Linka na úpravu odpadů na skládce ve Zdechovicích zatím nevznikne

28.01.2015
Odpady
Linka na úpravu odpadů na skládce ve Zdechovicích zatím nevznikne

Společnost Marius Pedersen pozastavila svůj plán vybudovat na skládce ve Zdechovicích na Pardubicku velkou linku na mechanicko-biologickou úpravu odpadů. Důvodem jsou nejasné emisní limity pro spalování takzvaného alternativního paliva, které mělo být jedním z výstupů po přepracování odpadu a mělo se využívat spolu s uhlím v elektrárnách a teplárnách. ČTK to řekl technický ředitel firmy Petr Marek.

"Komplikace vznikla na úrovni Evropské unie. V tuto chvíli jsou projednávány nové limity pro stacionární zdroje pro spalování uhlí a jiných komodit. Proti původním by se měly výrazně snížit," uvedl Marek. Kvůli nejistotě proto na alternativní palivo není odbyt a ani odpadové firmy ani odběratelé nechtějí do nových technologií investovat vysoké částky.

Společnost Marius Pedersen již provedla spalovací zkoušky například v teplárně v České Třebové na Orlickoústecku, v elektrárně Poříčí na Trutnovsku a v dalších velkých zařízeních. Výsledky byly dobré, zpřísněným limitům by však zřejmě nevyhověly.

Při mechanicko-biologické úpravě se nejdříve odpad rozdělí na sítech na několik frakcí. Část se využívá pro spálení nebo recyklaci. Zbytek se biologickou cestou stabilizuje, aby z ní nevznikaly skleníkové plyny, nebezpečné výluhy a nepříjemný zápach. Něco se poté upraví na rekultivační materiál, jen malý inertní podíl skončí nakonec na skládce. Linka ve Zdechovicích měla ročně zpracovat až 160.000 tun odpadů, což je nynější likvidované množství za rok. Podle Marka je možné zařízení vybudovat během asi půl roku. Podobných linek chtěla společnost postavit v České republice několik. Výrazně by se tak snížilo množství skládkovaného odpadu.

Firma Marius Pedersen již dnes spaluje část vytříděného odpadu jako alternativní palivo v cementárnách. Z hradecko-pardubické aglomerace se takto ročně likviduje přibližně 25.000 tun odpadu. Nové limity by tento způsob využívání ohrozit neměly, platily by jen pro elektrárny a teplárny.

Marius Pedersen patří k největším společnostem zabývajícími se nakládáním s odpady v Česku. Zdechovickou skládku provozuje firma Bohemian Waste Management, kterou společnost založila společně s Hradcem Králové a Pardubicemi, města mají po 20 procentech. Na skládce se ukládají odpady z obou krajských měst a dalších obcí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí