zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hasiči zvládli likvidaci močky z bioplynové stanice na Chrudimsku

02.02.2015
Bioplynové stanice
Havárie
Hasiči zvládli likvidaci močky z bioplynové stanice na Chrudimsku

Hasiči dokončili odčerpávání vody z potoka Zlatník znečištěného únikem digestátu z bioplynové stanice u části Liboměřic Nové Lhotice. Stanice patří společnosti Agro Liboměřice. Látka podobná močce se do toku dostala v sobotu ráno.

"V poledne bylo ukončeno čerpání laguny zadržených závadných látek a bylo propláchnuto koryto potoka," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Chrudimi Ivo Rychnovský.

Do potoka uniklo asi 300 metrů krychlových takzvaného digestátu, což jsou zbytky po vyhnití biomasy. Hasiči v sobotu potok přehradili balíky slámy a hlínou a vytvořili velkou lagunu, ze které začali vodu s močkou čerpat kalovými čerpadly do cisteren. Voda pak končila jako hnojivo na poli. V neděli zahradili potok ještě v jiném místě nad první lagunou, aby vytvořili další čerpací stanoviště a vodou z něj ředili odtok pod lagunou. Jeden proud vody hasiči také začali rozprašovat zpět do koryta potoka. Rozprášením se ve vodě snižuje množství amoniaku, který je tím okysličován a likvidován.

Potok vtéká do řeky Chrudimky tekoucí do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody. Rozbory prokázaly, že voda v Chrudimce je čistá. Digestát tekl z bioplynové stanice do potoka čtyři kilometry lesem a po loukách, část se jej proto zasákla cestou. "Pokud se do řeky něco dostalo, tak opravdu minimum," uvedl Rychnovský. Povodí Labe a chrudimské voodárny budou dál odebírat vzorky vody v Chrudimce a křižanovické nádrži.

Agro Liboměřice ještě dokončuje odstraňování znečištěné zeminy mezi bioplynovou stanicí a potokem. "Původce havárie zahájil neprodleně sanování zasažených ploch. Usazeniny jsou shrnovány a po naložení likvidovány předepsaným způsobem. Původce se rovněž zavázal k vyčištění zasaženého lesa. To bude složité vzhledem k tomu, že nejde použít mechanizace," sdělila ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Burketová.

Digestát unikl ze zásobníku, pravděpodobnou příčinou byla podle hasičů závada na čerpadle, které látku přečerpávalo z jedné jímky do druhé. Případem se zabývá i policie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí